کد خبر: 944039 A

با موضوع مسایل زیست محیطی استان؛

از جلد دوم کتاب"نگاه سبز اصفهان" که راجع به مسایل زیست محیطی اصفهان به ویژه زاینده رود است رونمایی شد.

به گزارش ایلنا از اصفهان، آیین رونمایی از جلد دوم کتاب " نگاه سبز به اصفهان" در دفتر جمعیت پیام سبز با حضور ایرج حشمتی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، اعضای هیأت مدیره این انجمن محیط زیستی و خبرنگاران برگزار شد.

در این آیین مهدی بصیری موسس و عضو هیات مدیره جمعیت پیام سبز با بیان اینکه جلد دوم کتاب نگاه سبز به اصفهان پرمحتوا تر و جامع‌تر از نخستین جلد این کتاب است، اظهار کرد: در زمان انتشار جلد نخست کتاب نگاه سبز به اصفهان تصور نمی‌کردیم که جلد دوم این مجموعه نیز در آینده گردآوری و منتشر شود اما با تلاش اعضای جمعیت این امر محقق شد و از سال ۱۳۸۵ تاکنون تهیه جلد دوم کتاب بخشی از فعالیت‌های جمعیت پیام سبز بوده است.

وی ادامه داد: این کتاب راجع به مسایل زیست محیطی اصفهان به ویژه زاینده رود است و در این مجموعه تلاش کردیم درباره محیط زیست استان مسوولیت اجتماعی و نقش سازمان‌های مردم نهاد را ایفا کنیم.

بصیری افزود: در این کتاب به بخشی از فعالیت‌های جمعیت پیام سبز و نامه‌های اعتراضی اعضای این سمن به مسوولان درباره مشکلات محیط زیست اصفهان اشاره شده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اهمیت نقش کتاب در فرهنگسازی و آگاهی بخشیدن به جامعه، گفت: کتاب حضور فیزیکی دارد و همیشه ماندگار است در حالی که فضای مجازی که امروز بسیار نیز رواج یافته است درباره موضوعات سطحی کار می‌کند و فرصتی برای افراد نمی‌گذارد از این رو نمی‌توان نقش کتاب و کتاب خوانی بر دانش جامعه را با فضای مجازی مقایسه کرد.

در ادامه این مراسم حسن سلیمان پور رییس هیات مدیره جمعیت پیام سبز اظهار کرد: جلد دوم کتاب "نگاه سبز به اصفهان" مجموعه‌ای از مقالات، سخنرانی‌ها و بیانات با موضوع محیط زیست اصفهان از سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۸ است که پس از ۱۴ سال اواخر سال گذشته از سوی جمعیت پیام سبز به چاپ رسید.

وی افزود: این کتاب شامل حدود ۴۷۰ صفحه و در سه فصل اصفهان و زاینده رود، اصفهان و آلودگی محیط زیست و اصفهان و توسعه است که در هر فصل بیانیه‌ها، مکاتبه‌ها و حتی مصاحبه‌ها و گزارش‌های خبرنگاران درباره آن موضوعات گردآوری شده است.

سلیمان پور که خود گرد آورنده جلد دوم کتاب نگاه سبز به اصفهان است، اظهار امیدواری کرد: انتشار این مجموعه بر افزایش آگاهی جامعه، مخاطبان و علاقه مندان درباره مسائل زیست محیطی اصفهان و زاینده رود تأثیرگذار باشد.

وی با ابراز تاسف از اینکه در ۱۴ سال گذشته زاینده رود خشک‌تر و آلودگی هوای اصفهان چند برابر شده است، به بخشی از مقدمه کتاب اشاره کرد و گفت: با همان خوش انگاری چهارده سال قبل، کتاب حاضر که مشتمل بر همان دغدغه‌ها و نگرانی‌های محیط زیستی بخشی از جامعه مدنی اصفهان در قالب تشکل زیست محیطی "جمعیت پیام سبز" است.

رئیس هیات مدیره جمعیت پیام سبز اضافه کرد: نسخه دیجیتال این کتاب برای علاقه مندان از شب گذشته در اینترنت بارگذاری شد.

اصفهان کتاب سبز اصفهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر