کد خبر: 943984 A

در گفت و گو با ایلنا مطرح شد:

نماینده چهار محال و بختیاری در شورای عالی استان‌ها با انتقاد از طرح انتقال آب این استان به فلات مرکزی گفت: به جای انتقال آب چهارمحال وبختیاری به فلات مرکزی 17 هزار چاه غیرمجاز اصفهان را پلمپ کنند.

لطف الله شیخ سامانی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به طرح انتقال آب از استان چهارمحال و بختیاری به فلات مرکزی ایران، اظهار داشت: با وجودی که این استان­ قهرمانانی نامی مانند بی‌بی مریم و سردار اسعد بختیاری داشته اما همیشه مظلوم واقع شده است. مردم این استان خود را فدایی ایران می‌دانند و در هر نقطه‌ای که لازم باشد برای دفاع از خاک کشور پیشگام می‌شوند؛ اما چون توان لابی‌گری یا علاقه‌ای به کسب قدرت نداشته‌اند همیشه با مشکلات عدیده ای روبه رو بوده اند.

حوزه های آبریز استان با مشکل آب شرب مواجه اند

وی با بیان اینکه چهارمحال و بختیاری از استان‌های پر آب کشور است، افزود: اما مردم این استان نمی‌توانند از این نعمت خدادادی که در اختیارشان قرار دارد استفاده کنند و با مشکلات بی‌آبی و کم‌آبی مواجه اند. دشت‌های این استان در وضعیت بحرانی قرار دارند. شهرستان‌های حوزه آبریز "بهشت‌آباد" مانند شهرکرد و بروجن و حوزه آبریز زاینده‌ رود از جمله سامان، بن، فارسان، کیار و اردل با مشکل آب آشامیدنی روبه‌رو هستند. با این ‌وجود انتقال آب به‌ شکل بین ‌حوزه‌ای در حال انجام است و ما انتقادهای زیادی به این مسئله ‌داریم.

برنج کاری در اصفهان در شرایط بحران آب

عضو شورای عالی استان‌ها ادامه داد: وزیر نیرو شعار سال 99 را «سازگاری با کم‌آبی» اعلام کرده‌اند. این شعار خوب است اما آیا عملیاتی شده است؟ در دستورالعمل‌های سازمان آب و فاضلاب سرانه آب شرب 165 لیتر تعیین شده است اما متأسفانه در استان هم‌جوار (اصفهان) سرانه مصرف آب 250 لیتر برای هر شخص در نظر گرفته شده است. چرا چنین اتفاقی افتاده است؟ اگر شعار امسال سازگاری با کم‌آبی است پس چرا در استان اصفهان برنج کشت می‌شود؟ در شهرستان نجف‌آباد در باغ‌های محصور برنج کشت می‌شود؟

عضو شورای عالی استان ها: استان اصفهان دارای 17 هزار حلقه چاه غیرمجاز است. چرا این چاه‌ها پلمپ نمی‌شود؟ همان‌طور که وزیر هم می­ داند یکی از شروط انتقال آب، تأمین نیاز آبی منطقه مبدأ است. به این معنی که استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه 3 رود بزرگ کارون، زاینده‌رود و دز است و ابتدا باید نیاز آبی این استان تأمین‌ شده و سپس آب اضافی را به سایر استان‌ها منتقل کنند. اما این در حالی است که استان چهارمحال و بختیاری از تأمین نیازهای اولیه خود عاجز است.

شیخ سامانی تصریح کرد: استان اصفهان دارای 17هزار حلقه چاه غیرمجاز است، چرا این چاه‌ها پلمپ نمی‌شود؟ همان‌طور که وزیر هم می­‌داند یکی از شروط انتقال آب، تأمین نیاز آبی منطقه مبدأ است. به این معنی که استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه 3 رود بزرگ کارون، زاینده‌رود و دز است و ابتدا باید نیاز آبی این استان تأمین‌ شده و سپس آب اضافی را به سایر استان‌ها منتقل کنند. اما این در حالی است که استان چهارمحال و بختیاری از تأمین نیازهای اولیه خود عاجز است. به‌گونه‌ای که صنایع عمده این استان مانند کارخانه‌های فولاد و سیمان با مشکل تأمین آب موردنیاز روبه‌رو هستند و با تانکر آبرسانی می‌شوند.

رها شدن زمین‌های کشاورزی به دلیل کمبود آب

نماینده چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان‌ها گفت: در حوزه کشاورزی ما زمین‌های بسیاری در دشت‌های شهرکرد، سفیددشت و فرادنبه داریم که شیوه‌های نوین آبیاری در آنها اجرا شده است اما به دلیل کمبود آب این سامانه‌های آبیاری بدون استفاده رها شده اند.

عدم سرمایه گذاری در منطقه به دلیل نبود آب

وی گفت: استان چهارمحال و بختیاری به لحاظ بیکاری رتبه اول را در کشور دارد و جزو استان‌های با نرخ بالای فلاکت است. مانع اصلی بیکاری در استان‌ها عدم تأمین آب مورد نیاز است چرا که بسیاری از سرمایه‌گذاران به دلیل نبود آب مناسب از سرمایه‌گذاری در این استان منصرف می‌شوند و با توجه به اینکه سرچشمه 3 رود مهم کشور است اما مجوز برداشت آب به استان داده نمی‌شود. سرمایه‌گذاران حاضر به انتقال سرمایه به این استان نیستند.

ممنوعیت برداشت آب باید برای همه استان‌ها باشد

عضو شورای عالی استان ها گفت: اخیراً فرماندار کاشان درخواست کرده است که انتقال آب زاینده‌ رود از 500 به 700 لیتر بر ثانیه افزایش یابد. اگر قرار است که استان مبدأ اجازه برداشت آب نداشته باشد، بر اساس مصوبه شورای عالی آب هرگونه بارگذاری آب از رودخانه زاینده‌رود ممنوع است. اما فرماندار کاشان چنین ادعایی را مطرح کرده است؛ بنابراین اگر برداشت ممنوع است باید برای همه ممنوع باشد اما اگر قرار است که استان مبدأ برداشت نکند اما استان های دیگر حق برداشت داشته باشند این کار غیراخلاقی و غیرقانونی است.

طبق شنیده ها شبانه پروژه بهشت آباد در حال اجرا است

وی عنوان کرد: نمی دانیم کدام سخن مسئولان را باور کنیم از طرفی می‌گویند پروژه "بهشت‌آباد" تعطیل شده است و از طرفی طبق شنیده ها به ‌صورت شبانه عملیات خط انتقال آب در حال اجرا است. از طرفی می‌گویند مجوز برداشت آب در دشت‌های "بن – بروجن" صادر شده است از طرفی اجازه اجرا نمی‌دهند؛ بنابراین با توجه به مصوبه چهلم شورای عالی آب به طرح بهشت‌آباد هیچ اشاره‌ای نشده است. بهترین گزینه برای اجرای طرح سد "خرسان" است که متأسفانه از شرکت مدیریت منابع آب به سمت بهشت‌آباد سوق داده ‌شده و علیرغم ابهام‌های زیاد به تونل و سد "بهشت‌آباد" و مخاطراتی که از سوی مدیریت منابع آب و آب نیرو اعلام شده است جای شگفتی دارد که بدون مجوز زیست‌محیطی این سد در حال اجراست.

شیخ سامانی: نمی دانیم کدام سخن مسئولان را باور کنیم از طرفی می‌گویند پروژه "بهشت‌آباد" تعطیل شده است و از طرفی طبق شنیده ها به ‌صورت شبانه عملیات خط انتقال آب در حال اجرا است. از طرفی می‌گویند مجوز برداشت آب در دشت‌های "بن – بروجن" صادر شده است از طرفی اجازه اجرا نمی‌دهند

شیخ سامانی گفت: به رغم اینکه کنتورهای هوشمند استان به ابزار سنجش تجهیز شدند و نشانگر این است که چهارمحال و بختیاری با توسعه کنونی و طبق مصوبه شورای عالی آب در دهه گذشته هیچگونه تخصیص جدید نداشته است برداشت‌های استان ما زیر 200 میلیون لیتر است؛ اما وزارت نیرو نمی‌خواهد آمار شرکت آب منطقه‌ای که نماینده این وزارتخانه در استان است را قبول کند که جای بحث دارد.

عضو شورای عالی استان ها افزود: اگر وزارت نیرو به آمار نماینده خودشان یعنی شرکت آب منطقه‌ای مراجعه کند خواهند دید که در تونل سوم "بهشت‌آباد" 250 میلیون لیتر برداشت آب شکل می گیرد، 234 میلیون لیتر سهم چهارمحال و بختیاری در این حوزه و 266 میلیون لیتر سهم محیط‌زیست است. کدام آب "بهشت‌آباد" را می‌خواهید منتقل کنید؟ اگر "بهشت‌آباد" آب دارد چرا در طرح تونل سوم بر اساس 250 میلیون لیتر هزینه شده است اما ادعا می‌کنند که 130 میلیون لیتر برداشت خواهد شد. اگر آب کم شده است کاهش در حوزه "بهشت‌آباد" هم نمایان می‌شود. از این‌ رو می‌خواهند دوباره هزینه کرده و تونل‌های جدید احداث کنند. چرا از همان تونل سوم آب را منتقل نمی‌کنند.

شیخ سامانی اظهار داشت: حرف ما این است که اگر جمعت اصفهان را به سرانه آب شرب که 165 لیتر است ضرب کنیم مقدار آب مورد نیاز مشخص می‌شود. سئوال ما از وزیر نیرو این است که چرا آب چشمه "لنگان" که هزینه‌ هنگفتی برای شده است وارد سد نمی‌شود؟ مگر نه اینکه انتقال آب برای کشاورزی و صنعت‌ است پس چرا به ‌دروغ عنوان می‌شود انتقال برای آب آشامیدنی بوده است.

وی بیان کرد: چرا از تجربه طرح‌های "گتوند" و "قم رود" که باعث خشک شدن منابع آبی شد استفاده نمی‌کنند؟ در حال حاضر همان‌طور که اطلاع دارید شرکت آب نیرو به دنبال افزایش ایستگاه‌های پمپاژ در "چغاخور" است تا آب را به چشمه‌هایی که وزارت نیرو خشکانده است، منتقل کند. تا کی این بی‌تدبیری‌ها باید در کشور ادامه پیدا کند؟ اگر تونل "بهشت‌آباد" به طول 65 کیلومتر احداث شود شهرکرد، فرخ شهر، شهرکیان، هفشجان و طاقانک خشک می‌شوند. از کجا می‌خواهید به این شهرها آب منتقل کنید تا جبران شود؟ ادعا می‌کنید که احداث تونل سبب خشکی نمی‌شود پس چرا برای این 500 متر تونلی که سبب خشک شدن آب منطقه شده است می‌خواهید از چغاخور آب منتقل کنید تا جبران شود؟

عضو شورای عالی استان ها: اگر وزارت نیرو به آمار نماینده خودشان یعنی شرکت آب منطقه‌ای مراجعه کند خواهد دید که در تونل سوم "بهشت‌آباد" 250 میلیون لیتر برداشت آب شکل می گیرد، 234 میلیون لیتر سهم چهارمحال و بختیاری در این حوزه و 266 میلیون لیتر سهم محیط‌زیست است. کدام آب "بهشت‌آباد" را می‌خواهید منتقل کنید؟ 

وی در پایان گفت: بنابراین از وزیر درخواست می شود که با توجه به اینکه چهارمحال و بختیاری جزو استان‌های محروم است به صدای مردم این استان گوش کنند و اجازه اجرای این پروژه‌ها را ندهند. استان ما مانند استان هم‌جوار توان لابی‌گری ندارد. بنابر این مسئولان وزارتخانه باید به داد مردم استان برسند در غیر این­ صورت مردم خودشان به مشکل رسیدگی می کنند.

استان چهارمحال و بختیاری خاک صنعت کارون سرانه مصرف آب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر