کد خبر: 943614 A

رئیس شورای عالی استان‌ها:

رئیس شورای عالی استان ها با بیان اینکه 50 درصد از امورات شهر و روستا را شورا و شهرداری ها و دهیاری ها اداره می کنند و برنامه های مختلف شهر را شورا سیاست گذاری و برنامه ریزی می کند، گفت: آیا شهرداری می تواند بدون مصوبه شورا، پروژه ای را در شهر اجرا کند؟ بنابراین از این ظرفیت شوراها در موضوعات و حوزه های مختلف باید استفاده کرد.

به گزارش ایلنا، علیرضا احمدی در جلسه کمیسیون امورداخلی کشور و شوراهای مجلس اظهار داشت: بر اساس قانون اساسی شوراهای اسلامی جایگاه رفیعی دارند و بایستی برای تقویت نهاد شوراهای اسلامی گام برداریم.

وی با بیان اینکه نمایندگان شوراهای اسلامی مانند نمایندگان مجلس معتمدین مردم هستند، گفت: اعضای شوراهای اسلامی ثمره خروجی تایید صلاحیت نمایندگان مجلس هستند. نباید جایگاه ها را تضعیف کرد. برای مثال اگر فردی برای مجلس تائید صلاحیت نمی شود و یا در مجلس تخلفی می‌کند آیا باید جایگاه مجلس را تضعیف کرد؟ برای شوراهای اسلامی هم همینگونه است و باید با افرادی که تخلف می کنند با آنها برخورد کرد.

احمدی با بیان اینکه اصل 101 قانون اساسی به تشکیل شوراها اشاره می کند واصل 102 اشاره می کند که شورای عالی استان ها می تواند مستقیما به مجلس طرح ارائه کند افزود: برای این جایگاه که قانون اساسی برای شورای عالی استان ها در نظر گرفته است؛ باید مجلس شورای اسلامی بتواند از ظرفیت آن استفاده کند.

وی با بیان اینکه شورای عالی استان ها در کمیسیون های دولت دعوت می شود و در بسیاری از مجامع مختلف جایگاه شورای عالی استان ها دیده شده است تاکید کرد: هر موضوعی که درحوزه شوراها و شهرداری ها مطرح می شود حتما باید رئیس و یا نائب رئیس در دفاع و یا مخالفت آن باید صحبت کند و نظر شوراهای اسلامی را منعکس کند.

رئیس شورای عالی استان ها با اشاره به اصلاح قانون شوراها تاکید کرد: در  این خصوص که شورای عالی استان ها عصاره 125 هزار و 992 عضو شورای اسلامی شهر و روستا است می تواند نقش موثری ایفا کند.

احمدی در پایان با تاکید برضرورت استفاده از ظرفیت شوراهای اسلامی افزود: 50 درصد از امورات شهر و روستا را شورا و شهرداری ها و دهیاری ها  اداره می کنند و برنامه های مختلف شهر را شورا سیاست گذاری و برنامه ریزی می کند. آیا شهرداری می تواند بدون مصوبه شورا، پروژه ای را در شهر اجرا کند؟ بنابراین از این ظرفیت شوراهای اسلامی در موضوعات و حوزه های مختلف باید استفاده کرد.

در این جلسه حمید بادامی نجات نایب رئیس٬ سید پیمان موسوی نماینده استان کرمانشاه، عباس محمد صالحی‌ نماینده استان اصفهان و رضا فیروز رنجبر نماینده استان البرز در شورای عالی استان ها نیز حضور داشتند و پیرامون مباحث مطروحه به بیان مطالب و دیدگاه های خود پرداختند.

شوراهای اسلامی شهرداری روستا شورای عالی استان ها برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر