کد خبر: 943307 A

مدیرکل میراث فرهنگی استان مطرح کرد؛

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: اجرای عملیات مرمت و بازسازی بازار فرش احیای هویت تاریخی مشهد است.

به گزارش  ایلنا از مشهد، ابوالفضل مکرمی فر در بازدید از عملیات مرمتی این اثر تاریخی با بیان این مطلب افزود:اقدامات برای احیا و مرمت این بازار با مشارکت شهرداری ، کسبه وهمکاری و نظارت میراث فرهنگی از سال ۹۷ آغاز شده و طرح مرمتی در شورای فنی استان و کشور تصویب شده است.

مکرمی‌فر با اشاره به تاریخچه این بازار اظهار کرد: معماری این بازار به صورت چهارطاقی با گنبدهای آجری بوده و از بازارهای عهد قاجار است که قدمت آن به دوره تیموریان نیز می رسد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی افزود: اقدامات انجام شده برای مرمت و احیای این بازار شامل گمانه زنی باستان شناسی در پی بازار برای تثبیت هویت تاریخی بازار است، بخشی از بازار با پوشش عرق چین و خفته و راسته با معماری سنتی پوشیده شده است.

وی درباره ادامه پروژه مرمت و احیای بازار فرش مشهد تصریح کرد: نقشه ها ی اجرایی آماده و نهایی شده است و طی یک هفته آینده این نقشه ها با جزئیات کامل در اختیار شهرداری برای اجرا قرار خواهد گرفت.

بازار فرش فروشان مشهد از بازارهای قدیمی مشهد است که قبلا جزیی از بازار بزرگ مشهد بوده است، بازار بزرگ مشهد نیز در حاشیه حرم امام رضا (ع) قرار داشت که قسمت اعظم آن بعد از طرح نوسازی اطراف حرم تخریب شده و بخشی از آن از خیابان اندرزگو به حرم مطهر باقی مانده است.

این بازار از خیابان خسروی نو آغاز می‌شود و در ضلع غربی حرم مطهر، در مکان مسجد و حمام شاه خاتمه می‌یابد و در امتداد بازار سرشور قرار دارد.

حرم مطهر خراسان رضوی گردشگری و صنایع دستی مشهد بازار فرش بازار فرش مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر