کد خبر: 943167 A

رشیدی خبر داد:

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان گیلان گفت: روستای عنبران محله به عنوان «روستای ملی گلیم بافی» معرفی می‌شود .

به گزارش ایلنا از رشت، جلسه‌ای به ریاست معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی استان گیلان و با حضور دهیار روستای عنبران محله، نماینده هنرمندان گلیم باف در شورای سیاست‌گذاری صنایع دستی، کارشناسان معاونت صنایع دستی  و هنرمند گلیم باف عنبران محله در دفتر معاونت صنایع دستی برگزار شد.

فرزاد رشیدی، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان گیلان در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های روستای عنبران محله که یکی از بزرگترین روستاهای بخش مرکزی شهرستان آستارا در زمینه گلیم و گلیم‌بافی‌ است، گفت: طرح نامزدی عنبران محله به عنوان روستای ملی گلیم بافی بررسی شد و مورد تایید حاضران قرار گرفت.

وی افزود: در این روستا رشته‌های مختلف صنایع دستی از جمله گلیم‌بافی، سفالگری، نازک‌کاری چوب و بافتنی‌های سنتی رایج است.

رشیدی با تشریح ویژگی‌های گلیم این روستا خاطرنشان کرد: نقش گلیم عنبران محله بسیار متنوع بوده و شامل نقوش لوزی، لانه زنبوری، شکارگاه، بوته ای، ترنج، ابر، شانه ای، انگوری، گلدان و ... است. این گلیم‌ها ابعاد مختلف داشته  و اغلب به صورت زرع ونیم، و پادری بافته می‌شوند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی با تاکید بر ظرفیت‌های اشتغال‌زایی این محصول صنایع دستی گفت: در این روستا تعداد 700 نفر از زنان در منازل خود به گلیم بافی اشتغال دارند، همچنین 5 فروشگاه صنایع دستی وجود دارد و علاوه بر آن محصولات به صورت آن‌لاین نیز به فروش می رسد.

گفتنی‌ است تاکنون 3 جشنواره با عنوان « دل بافته‌های داری گلیم بافان عنبران محله آستارا» به منظور ترویج و توسعه گلیم بافی در این روستا برگزار شده است.

استان گیلان صنایع دستی معاون سیاست سفالگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر