کد خبر: 942811 A

مدیر کل دامپزشکی استان مطرح کرد:

مدیر کل دامپزشکی قزوین نسبت به شیوع بیماری "تب سه روزه" و همچنین "زبان آبی" از طریق حشرات به دام‌های سبک و سنگین به دامداران استان هشدار داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، مدیرکل دامپزشکی قزوین با اعلام این خبر اظهار داشت: با توجه به افزایش بارندگی‌های بهاره و تابستان و بالا رفتن جمعیت بند پایان و حشرات از جمله پشه‌ها، احتمال انتقال و شیوع بیماری‌هایی نظیر تب سه روزه در دام سنگین و زبان آبی در دام سبک وجود دارد.

دکتر حمید زینالی اظهار داشت: به دامداران توصیه می‌شود برای پیشگیری جمعیت دامی از ابتلا به بیماری‌های یاد شده، نسبت به رعایت توصیه‌های بهداشتی اقدام کرده و با این بیماری مقابله کنند.

زینالی تصریح کرد: با دفع اصولی فاضلاب دامداری‌ها لازم است از ایجاد آب‌های راکد در اطراف دامداری جلوگیری شده و از سایر امکانات و تجهیزات مراقبتی در راستای کاهش جمعیت و پیشگیری از رشد و تکثیر و دور شدن بندپایان و حشرات از اطراف دامداری استفاده شود.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین گفت: با این اقدامات می‌توان از شیوع و انتقال این گروه از بیماری‌ها به دام‌ها جلوگیری و خسارت‌ها را کاهش داد.

زینالی اضافه کرد: دامداران باید نسبت به مایه کوبی به موقع دام‌ها علیه بیماری‌های تب برفکی، لمپی اسکین و آبله اقدام کنند و از هرگونه خرید و فروش و جابجایی دام‌ها با سابقه بهداشتی نامعلوم و بدون مجوز بهداشتی حمل نیز جدا خودداری شود.

این مسئول اظهار داشت: از دامداران انتظار می‌رود با تیم‌های دامپزشکی و واکسیناتور در راستای ارائه خدمات دامپزشکی همکاری کرده و هرگونه شیوع و بروز بیماری در دام‌ها و تلفات غیر متعارف را به اداره دامپزشکی شهرستان‌ها و یا شماره تلفن ۱۵۱۲ گزارش بدهند.

ابتلا به بیماری حشرات شماره تلفن دامپزشکی پشه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر