کد خبر: 942455 A

مدیرکل مدیریت بحران استان:

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین گفت: روزانه ۵ تا ۱۵ هکتار از مزارع و مراتع استان قزوین دچار آتش سوزی می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، قدرت‌الله مهدیخانی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۹۰ مورد حریق در ۸۵۰ هکتار از باغات، مزارع، مراتع و گندم‌زارهای استان قزوین روی داده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان با بیان اینکه ماموران آتش‌نشانی قزوین روزانه ۱۵ تا ۳۰ ماموریت اطفاء حریق در مراتع و باغات استان را به انجام می‌رسانند، افزود: میزان خسارت‌های وارد شده به مراتع و باغات درگیر آتش‌سوزی از ابتدای سال جاری تاکنون از سوی کارشناسان ۸۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

مهدیخانی، ۹۵ درصد از علت وقوع آتش سوزی‌ها را عامل انسانی دانست و یادآور شد: در سه مورد از آتش سوزی‌های عمدی عوامل آن از سوی ماموران منابع طبیعی شناسایی و به مراجع قضایی نیز معرفی شده‌اند.

۲۱ مورد غرق شدگی در سال جاری نگران کننده است

وی با اشاره به ۲۱ مورد غرق شدگی در سال جاری این استان، گفت: متاسفانه این تعداد حادثه باعث نگرانی‌های زیادی شده تا جایی که پیش از آغاز فصل گرما بارها و از طریق رسانه‌های جمعی به خانواده‌ها اطلاع رسانی شده بود که به هیچ عنوان اجازه شنا کردن در مناطق شنا ممنوع از جمله رودخانه‌ها، کانال‌های آب کشاورزی و سدهای ذخیره آب را به فرزندان و اعضای خانواده خود ندهند.

این مسئول با بیان اینکه از امروز شاهد اوج گرما و افزایش ۸ درجه‌ای دمای هوا در سطح استان خواهیم بود، خاطرنشان کرد: به شهروندان توصیه می‌شود تا حد امکان با دستگاه‌های خدمات رسان همکاری لازم را به عمل آورده و ضمن عمل کردن به توصیه‌های ایمنی آنها، از تردد در بیرون از خانه و مناطق خلوت خودداری کنند.

مهدیخانی اضافه کرد: به شهروندان توصیه می‌شود تا حد امکان از روشن کردن آتش در مراتع، باغات و مزارع خودداری کرده و در صورت انجام این کار، در پایان با آب و یا خاک اقدام به خاموش کردن آن کنند. 

 

آتش سوزی استان قزوین خاک مدیریت بحران مدیریت بحران استان قزوین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر