کد خبر: 942233 A

رئیس اتاق ایران مطرح کرد:

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: چالش‌های امروز کشور در حوزه ارزی نشات‌ گرفته از تصمیم‌سازی‌های غیرکارشناسی گذشته است اما گروهی آن را به پای صادرکنندگان و فعالان حوزه تجارت خارجی می‌نویسند و چنین وانمود می کنند که انگار تمام مشکلات ارزی را صادرکنندگان به وجود آورده اند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، غلامحسین شافعی در نوزدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق مشهد، با انتقاد از رویکردهای بعضی دولتمردان در تبیین اشتباه حقایق موجود اقتصادی کشور، اظهار کرد: شرایط به گونه‌ای است که مسئولان دولتی، صادرکنندگانی را که تا دیروز سوگلی اقتصاد معرفی می شدند و نیاز ارزی کشور را تامین می کردند، با الفاظ نامطلوبی خطاب کرده و تخلفات گروه اندکی را به جامعه بزرگ صادر کنندگان، تعمیم می دهند.

وی ادامه داد: در حالی همه اختلالات ارزی و چالش های اقتصادی به پای فعالان این حوزه نوشته می شود که عامدانه، سهم تصمیمات خلق‌الساعه مسئولان دولتی از آن قلم می‌خورد، این روند وجهه فعالان اقتصادی را در چشم عامه جامعه تخریب می کند و در تضاد جدی با واقعیت‌های موجود و عوامل ریشه‌ای آن است.

شافعی یادآور شد: اگر درخت تنومندی به واسطه آفتی ریشه ای، پژمرده و بیمار شود نمی توان با هرس کردن شاخ و برگ درمانش کرد، باید عارضه را در ریشه ها بجویند. این مصداقی از سیمای اقتصاد ماست که در این سال ها صرفا اصلاحاتش به شاخ و برگ آن محدود مانده است و عوامل ریشه ای مورد غفلت بوده اند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران خاطر نشان کرد: رویکردهای موجود در حوزه بازگشت ارز ، در نگاه کلی به نفع اقتصاد کشور نیست و خلاء ها و کمبودها با تهدید و خط و نشان کشیدن، رفع نمی شوند. 

وی در ادامه با اشاره به تلاش های پارلمان بخش خصوصی ایران، برای پیگیری موضوعات ارزی گفت: کمیته ارزی اتاق ایران در این خصوص جلسات و بررسی های جامعی داشته که خروجی آن پیشنهاداتی کاربردی بوده است، توامان از اتاق‌های استان ها درخواست کردیم تا به فوریت، کمیته پایش ارزی تشکیل داده و بررسی ها و پیشنهادات خود را ارائه کنند، مواردی که تاکنون از استان ها به دست ما رسیده، حکایت از شرایطی قابل تامل دارد و امیدواریم بتوانیم به زودی جمع بندی این بحث را ارائه کنیم.

وی از همراهی مطلوب کمیسیون اقتصادی مجلس در برگزاری جلسات مشترک سخن گفت و خبر از ارائه یک بسته جامع در چهارچوب این تعامل داد.

شافعی از بی توجهی بعضی مسئولان به تصمیمات پیشین خود و تضاد جدی در رویکردهای فعلی‌اش انتقاد کرد و متذکر شد: مصوبات گذشته دولت در حوزه سقف بدهی ارزی، تجارت ریالی با کشورهای همسایه و...، در تعاملات امروز دولت با فعالان حوزه تجارت بین الملل نادیده انگاشته می شود و در نتیجه همه را در اصطلاح به یک چوب می رانند و از اقتضائات این حوزه چشم می پوشند. 

رئیس پارلمان بخش خصوصی ایران تاکید کرد: اگر فشارها به مسدود شدن راه تخلفات بیانجامد، قطعا مطلوب خواهد بود و حمایت بخش خصوصی را نیز جلب می کند اما آنجا که حتی اقدامات منطقی و قانونی فعالان اقتصادی به مانع و بن بست برخورد می کند و آن ها را در مظان اتهام قرار می دهد، باید نگران تبعات کار بود.

اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران تجارت مشکلات مشکلات اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر