کد خبر: 941633 A

مدیرکل حفاظت محیط زیست خبر داد:

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌رضوی از اجرای طرح LEZ از اواخر مرداد ماه در سراسر کلانشهر مشهد خبر داد.

به‌گزارش ایلنا از مشهد، تورج همتی در این خصوص اظهار داشت: طرح LEZ یا طرح منطقه انتشار کم آلایندگی یکی از طرح‌های مطرح در موضوع کاهش آلودگی هوا است که هدف آن ممانعت از تردد خودروهای فاقد معاینه فنی است.

این مقام مسئول افزود: هرچند با برنامه ریزی های صورت گرفته بر اساس مصوبه شورای هماهنگی ترافیک استان در نشست دی ماه سال گذشته، مقرر شده بود این طرح در زمستان سال 98 در کل سطح شهرمشهد اجرایی شود ولی به دلیل موانع اجرای موثر طرح،  اجرای کامل و درست آن که افزایش مراجعات مردم به مراکز معاینه فنی و ایجاد تراکم و افزایش طول صف  و.. را به همراه داشت و  همزمانی آن با شیوع بیماری کرونا، متوقف شد. 

دبیر کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان افزود: باتوجه به فراهم بودن زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز در اجرای این طرح و اینکه افزایش آلودگی هوا در نیمه دوم سال برای کلانشهر مشهد همه ساله مورد انتظار است و آلودگی هوا یکی از عوامل تشدید انواع بیماریها به حساب می آید، طرح LEZ به دستور رئیس کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان از شنبه مورخ 25 مرداد ماه جاری در کل این کلانشهر عملیاتی خواهد شد و بر این اساس از تاریخ یاد شده خودروها از طریق دوربین‌های راهنمایی و رانندگی پایش و متخلفان اعمال قانون می شوند.

تردد روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار وسیله نقلیه در مشهد از مهمترین عوامل آلودگی هواست. طبق اعلام محیط زیست خراسان رضوی در شرایط موجود ۸۰ درصد مینی‌بوس‌ها، ۶۰ درصد اتوبوس‌ها، ۶۰ درصد موتورسیکلت‌ها و ۴۰ درصد کامیون و کامیونت‌ها فرسوده هستند و نقش مهمی در آلودگی هوا دارند. از این رو  طرح کاهش آلودگی هوا (LEZ)  با تصویب در شورای همتای استان و هماهنگی اخیر از 25 مرداد ماه به صورت کامل  درسراسر کلانشهر مشهد اجرایی می‌شود.

آلودگی هوا ترافیک مشهد محیط زیست خراسان رضوی طرح LEZ طرح elz
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر