سرخط خبرها:
کد خبر: 940943 A

رئیس جمهور مطرح کرد:

رئیس جمهور با اشاره به نقش مهم و راهبردی استان هرمزگان در کشور و از همه مهم‌تر مردم بسیار خوب و وفادار و مرزدار این استان، گفت: جاسک به زودی به یک بندر بسیار مهم صادراتی نفت ما تبدیل می‌شود و بنابراین جایگاه این استان روز به روز رفیع‌تر و مهم‌تر خواهد شد.

به گزارش ایلنا از بندرعباس، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه ضمن دستور آغاز بهره‌برداری رسمی از  پروژه‌های ملی در حوزه آب و برق در استان هرمزگان، اظهار کرد: با وجود همه تحریم‌ها و فشارهای دشمنان، هم اکنون حدود 90 درصد امور طراحی و اجرای پروژه های مهم صنعت پیچیده برق به وسیله متخصصان توانمند ایرانی انجام می‌گیرد که باید به سمت خودکفایی کامل در این صنعت پیش برویم.

روحانی با اشاره به نقش مهم و راهبردی استان هرمزگان در کشور و از همه مهم‌تر مردم بسیار خوب و وفادار و مرزدار این استان گفت که جاسک به زودی به یک بندر بسیار مهم صادراتی نفت ما تبدیل می‌شود و بنابراین جایگاه این استان روز به روز رفیع‌تر و مهم‌تر خواهد شد.

رئیس جمهور با قدردانی از همه دست اندرکاران وزارت نیرو، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان در بخش خصوصی و شرکت‌های وابسته به دولت، عمومی غیردولتی، کارگران، مهندسین، طراحان و همه آنانی که در عرصه خودکفایی کشور می‌کوشند، گفت: امروز با تلاش این عزیزان در بخش‌های مختلف  کشور از جمله در بخش‌های تصفیه آب و رساندن آب به روستاها، بخش فاضلاب، نیروگاه‌ها و آب شیرین‌کن‌ها، کارِ عظیم و بزرگی انجام گرفته است.

روحانی بیان کرد: در ابتدای انقلاب اسلامی تنها 74 درصد جمعیت شهرها از آب بهداشتی برخوردار بودند که این رقم اکنون به 99.9 درصد رسیده و در حوزه تصفیه خانه ها نیز از 27 مورد با محاسبه اقداماتی که تا پایان امسال می‌شود، به 167 تصفیه خانه خواهیم رسید که این رقم یک افزایش شش برابری را نشان می دهد.

رئیس جمهور به توسعه بخش ساخت تصفیه خانه های فاضلاب در کشور اشاره کرد و گفت: در آغاز انقلاب اسلامی فقط 4 تصفیه خانه فاضلاب در کشور بود که این رقم با یک افزایش 63 برابری، تا پایان امسال به 255 تصفیه خانه فاضلاب خواهد رسید.

رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت بهره گیری بهینه از همه منابع آبی کشور از جمله آب دریاها گفت: امروز حدود 26 میلیارد متر مکعب آب دریاها بدون نمک زدایی در اختیار استانهای ساحلی قرار می‌گیرد و همزمان برای استانهای ساحلی بیش از 4.4 میلیارد مترمکعب آب نیز جهت شیرین سازی در نظر گرفته شده که با فرایند شیرین سازی این رقم به 1.4 میلیارد متر مکعب می رسد.

روحانی با تاکید بر اینکه باید از آب دریا در چارچوب محیط زیست استفاده کنیم، افزود: برای تامین آب مورد نیاز استانهای غیرساحلی همانند خراسان جنوبی، کرمان، یزد، سمنان و حتی خراسان رضوی هم 3.7  میلیارد مترمکعب آب در نظر گرفته شده که  این رقم هم بعد از فرایند شیرین سازی به 1.3 میلیارد متر مکعب خواهد رسید.

رئیس جمهور سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه شیرین سازی و انتقال آب دریاها به بخش های مورد نیاز در کشور را ضروری خواند و گفت که با این اقدام سرمایه گذاران به اصل سرمایه خود و سود حاصل از آن دست خواهند یافت.

روحانی ادامه داد: هم اکنون 61 آب شیرین کن در کشور فعال است که 36  مورد آن در استان هرمزگان است و در این میان 9 مورد از 24 آب شیرین کن در حال تاسیس نیز به این استان اختصاص دارد.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت نقش آب و برق در توسعه و عمران کشور گفت: به این ترتیب در مجموع بزودی 85 آب شیرین کن در کشور فعال خواهد بود که 54 مورد آن در دولت تدبیر و امید به ثمر نشسته یعنی از 485هزار متر مکعب آبی که از آب شیرین کن ها تا پایان سال بدست خواهد آمد، 330 هزار مترمکعب آن، به دولت یازدهم و دوازدهم مربوط می‌شود.

روحانی همچنین با بیان اینکه مردم با فرهنگ با صرفه جویی در مصرف آب و برق ما را یاری کنند، تصریح کرد: در این شرایط خاصی که با شیوع بیماری کرونا ایجاد شده، تامین آب و برق اهمیت بیشتری یافته است و مردم با فرهنگ بلند خود لازم است با مصرف بهینه، وزارت نیرو را در این عرصه یاری و کمک کنند.

رئیس جمهور همچنین رساندن آب به منطقه محروم بشاگرد را خبری خوب برای همگان دانست.

انقلاب اسلامی برق دولت نفت هرمزگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر