کد خبر: 940666 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:

سرپرست تیم تدوین استاندارد ملی کوچینگ از ثبت استاندارد ملی آموزش شایستگی کوچینگ توسعه فردی و کسب و کار در سازمان آموزش فنی و حرفه ای خبر داد.

یاسر متحدین در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در مشهد، با اشاره به اینکه اولین سئوالی که در ذهن مخاطب پیش می آید این است که کوچینگ چیست؟ گفت: کوچینگ یک سبک مدرن و بین المللی از مشاوره و در واقع یک مهارت مبتنی بر روانشناسی مثبت گرا است که بیش از 40 سال در دنیا قدمت دارد و رهبران و مدیران ارشد سازمان‌های بین المللی از این خدمت برای توسعه و افزایش عملکرد خود و کارمندان استفاده می کنند.

وی در خصوص وجه تمایز رویکرد کوچینگ با سایر رویکردها از جمله مشاوره، ارشادگری و آموزش گفت: تفاوت کوچینگ با دیگر رشته ها در این است که در کوچینگ ما شخص را قضاوت نکرده و به او راهکار مستقیم نمیدهیم؛ بلکه او را همراهی میکنیم تا دریچه نگاه واقعی او باز شده و بتواند پتانسیل های درونی خود را شناسایی کند، این رویکرد برای تمام انسان ها در هر جایگاهی کاربرد دارد که در نهایت به خودآگاهی و مسئولیت پذیری در افراد منجر خواهد شد .

این کوچ حرفه ای بین المللی ادامه داد: جلسات کوچینگ به صورت انفرادی برگزار می‌شود و تنها مجموعه ای که در کشور این خدمات را با مجوز وزارت تعاون کارو رفاه اجتماعی در قالب یک موسسه رسمی ارائه می‌دهد و بیش از  5 سال سابقه دارد، موسسه فراکوچ است. سایر افراد بصورت فردی اقدام به ارائه خدمات می کنند.

این استاد کوچینگ با اشاره به آمار عملکرد موسسه فراکوچ گفت: در این مدت بیش از ده هزار نفر ساعت خدمات کوچینگ را ارائه دادیم و بیش از 35 دوره آموزش حرفه ای کوچینگ را برگزار کردیم و همچنین در بیش از 20 سازمان ، شرکت خصوصی و دولتی و بیش از 8 دانشگاه معتبر دوره های آموزشی را ارائه و حدود 400 نفر را در دوره های کوچینگ پذیرش کرده ایم که یا فارغ التحصیل شده  و یا در حال تحصیل و فراگیری دوره ها هستند.

وی خاطر نشان کرد: بعد از فعالیت های بسیار زیادی که در حوزه فرهنگ سازی کوچینگ طی 5 سال گذشته انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که یکی از مهمترین اقداماتی که در حوزه معرفی کوچینگ در سطح ملی قابل انجام است، بحث استانداردسازی این آموزش هاست و یکی از اصلی ترین مراکزی که در این زمینه می‌توانست به ما کمک کند سازمان آموزش فنی و حرفه ای بود که استاندارد این سازمان مورد تایید سازمان جهانی مهارت  "ILO" و از اعتبار بین المللی در 171 کشور دنیا برخوردار است.

سرپرست تیم تدوین استاندارد ملی کوچینگ افزود: تقریبا بعد یک سال و نیم پیگیری موفق شدیم استاندارد ملی شایستگی کوچینگ توسعه فردی و کسب و کار را تدوین در سازمان آموزش  فنی و حرفه ای به ثبت برسانیم که متولی  و معتبرترین مرجع  است که در حوزه اشتغال و تدوین شایستگی های شغلی در ایران وجود دارد و اکنون در سایت سازمان  فنی و حرفه ای نیز بارگذاری شده است و به عقیده من این یک دستاورد برای تمام مردم است که ما برای اولین بار توانسته ایم این استاندارد بین المللی را در داخل کشور به ثبت برسانیم.

مدیرعامل موسسه فراکوچ در خصوص برنامه های آینده در حوزه کوچینگ نیز گفت: در حال برنامه ریزی برای دوره های متعددی هستیم که بتوانیم کوچینگ را در ابعاد مختلف گسترش دهیم، یکی از این دوره های بسیار کاربردی دوره والدین در نقش کوچ است که به والدین آموزش می دهیم که با زبان یک مربی با فرزند خود صحبت و رفتار کند.

وی افزود: پیش بینی می کنیم این استاندارد در سطح گسترده ای از کشور مورد استفاده قرار گیرد، بخشی از آن با استفاده از ظرفیتی که در حال حاضر در موسسه فراکوچ داریم و بخشی نیز توسط موسسات دیگر که به صورت مجاز قادر به استفاده از شرایط این استاندارد هستند، قابل بهره برداری است.

وی اظهار کرد: چالشی که وجود دارد این است که مردم انواع کوچینگ را نمی شناسند و از مسئولان انتظار داریم کمک کنند مردم با این فرهنگ آشنا شوند، این فرهنگ رویکرد تعاملی ارتباط میان انسان هاست و در تمام دنیا نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: ثبت این استاندارد به افزایش اعتماد مردم کمک می کنند که بدانند دانش کوچینگ، نمایشی و صرفا یک تبلیغ نیست، هرچند متاسفانه هستند افرادی که خود را بصورت خودخوانده و بدون گذراندن دوره های استاندارد و معتبر اموزشی، خود را کوچ زندگی و یا کوچ کسب و کار معرفی و هزینه های بالایی را دریافت می کنند. امید ما جلوگیری از فعالیت این افراد است و می خواهیم کمک کنیم افرادی که در این حرفه فعالیت می‌کنند، دارای اصالت حرفه ای و تخصصی باشند.

متحدین در پایان گفت: در بحث کوچینگ در دنیا حتی هیچ کنترل و نظارتی وجود ندارد و استفاده کنندگان از این خدمات باید بدانند و هوشیار باشند که خدمات را از فرد حرفه ای و آموزش دیده دریافت کنند و همچنین انتظار داریم تا نهادهای نظارتی با اطلاع رسانی شفاف و دقیق، از این استاندارد ملی حمایت کنند.

استاندارد فنی و حرفه ای کسب و کار مشهد گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر