کد خبر: 940030 A

دبیراجرایی خانه کارگر استان همدان مطرح کرد:

جلسه مشترک دبیر کل خانه کارگر و اعضای هیات اجرایی خانه کارگر استان همدان به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد و در این جلسه مهمترین مسائل و موضوعات روز جامعه کارگری کشور و استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایلنا، در این نشست علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر در خصوص مسائل پیش روی جامعه کارگری سخن گفت و بر وحدت و همدلی تشکلات کارگری برای استیفای حقوق کارگران تاکید کرد.

محجوب اظهار داشت: بهداشت کار موضوع بسیار مهمی است که به ویژه اکنون و باتوجه به شیوع بیماری کرونا بر اهمیت آن افزوده شده است. بررسی‌ها و بازدید‌های ما نشان می‌دهد وضعیت کارگاه‌ها به ویژه کارگاه‌های کوچک از نظر رعایت پروتکل‌های بهداشتی مرتبط با پیشگیری از کرونا بسیار وخیم است.

دبیر اجرایی خانه کارگر استان همدان درحاشیه این جلسه ضمن تبریک هفته تامین اجتماعی به همه کارگران و بازنشستگان کارگری گفت: دو مقوله همواره جامعه کارگری کشور را رنج داده که شامل معیشت و امنیت شغلی است.

چنگیز اصلانی در ادامه بیان کرد: هرگونه تاثیرات اقتصادی در غالب جنگ، تحریم ها همیشه جامعه صنعتی و تولیدی متزلزل کرده و مشکلات زیادی برای کارگران بوجود آورده اما ناکارآمدی مدیریتی نیز عامل مهمی است که موجب شده منافع کارگران و بازنشستگان همواره در حاشیه قرار بگیرند.

اصلانی اظهار داشت: شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی در اسفند سال گذشته و فروردین و اردیبهشت امسال، منجر به از دست رفتن درآمد گروه‌های مختلفی از شاغلان شد. برخی از این افراد توانستند از بیمه بیکاری یا دیگر حمایت‌های دولتی و عمومی برخوردار شوند، اما کارگران ساختمانی نه تنها بیکار شدند که حمایتی هم دریافت نکردند. با اوج گیری مجدد کووید ۱۹ در ایران این نگرانی وجود دارد که بیکاری و مشکلات معیشتی کارگران ساختمانی باز هم ادامه یابد.

دبیراجرایی خانه کارگر استان همدان عنوان کرد: بار کرونا بر دوش کارگران ساختمانی است که در شرایط عادی مشکلات معیشتی دارند و اکنون که با کرونا دست و پنجه نرم می‌کنیم این بیماری و محدودیت و ممنوعیت‌های ایجاد شده بر کار و درآمد کارگران تاثیر داشته ومعیشت کارکران را بیش از پیش دچار مشکل کرده است.

اصلانی در ادامه با اشاره به تصمیم دولت برای پرداخت ۳۲ هزار میلیارد تومان از دیون سازمان تامین اجتماعی در قالب واگذاری بخشی از سهام ۹ شرکت برای اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان این نهاد عمومی غیردولتی، گفت: از اینکه هیات دولت با ارائه سهام به سازمان در قالب رد دیون موافقت کرد، خشنودیم.

وی در ادامه اظهار داشت: البته ریشه مشکل جای دیگری است. شاهد این هستیم که سازمان تامین اجتماعی همگام و همراه بازنشستگان نیست و البته توجیه آنها این است که از دولت طلبکارند و در صورت تسویه بدهی‌ها منابع لازم برای افزایش حقوق را دارند اما امروز دولت بخشی از این طلب را می‌پردازد و تامین اجتماعی هم اعلام کرده که همسان‌سازی انجام می‌شود.

دبیراجرایی خانه کارگر استان همدان گفت: بازنشستگان تأمین اجتماعی که اقشار ضعیف جامعه محسوب می‌شوند و بیش از ۶۰ درصد آنها حداقل حقوق را می‌گیرند با توجه به شرایط اقتصادی جامعه و همچنین شیوع کرونا، وضعیت زندگی و معیشتی خوبی ندارند و در مضیقه هستند.

وی با بیان اینکه خواستار تسویه کامل بدهی تامین اجتماعی هستیم، گفت: واقعیت این است که زندگی بازنشستگان با دریافتی‌‌های ناچیز بسیار سخت می‌گذرد و باید فکری برای ترمیم مستمری آنها کرد.

استان همدان بیکاری جامعه درآمد تحریم ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر