کد خبر: 939650 A

در گفت‌و‌گوی ایلنا با یک اورولوژیست مطرح شد؛

یک پزشک متخصص اورولوژیست درباره اثرات کووید ۱۹ بر عملکرد جنسی مردان گفت: شایع‌ترین علت اختلال عملکرد جنسی در مردان استرس و فشار روحی است و از آنجا که بیماری کرونا اضطراب زیادی را به جامعه وارد کرده ، حفظ آرامش و مشاوره با روانشناسان برای کاهش اضطراب الزامی است.

رضا مطیعی ،متخصص جراحی کلیه و مجاری ادرار در گفت وگو با ایلنا در پاسخ به این پرسش که  آیا این ویروس به دستگاه تناسلی آقایان آسیب  می‌رساند ،یا خیر ؟ گفت : هنوز مطالعات متخصصان و پزشکان  در این باره بسیار کم است. ولی کووید ۱۹با ایجاد تب می‌تواند روند اسپرم سازی را مختل کند چون گرما  بسیار برای بیضه‌ها مضر است.

وی افزود : البته این دوره گذرا است و پس  از یک دوره دوماهه به حالت طبیعی باز می‌گردد  ولی مطلب اصلی اینجا است که گیرنده های ACE  که میزبان این ویروس در بدن انسان هستند مثل کلیه و ریه و ...در بافت بیضه هم وجود دارند که یقینا آسیب مستقیم به بافت بیضه هم وجود دارد .

این پزشک متخصص با اشاره به اینکه  این آسیب به‌صورت التهاب‌های بیضه تا ایجاد ناباروری محتمل است ،اضافه کرد:  این را از این جهت می‌گویم که  برای انواع دیگر ویروس کرونا این آسیب‌ها ذکر شده است .البته در آینده و با گذشت زمان اطلاعات بیشتری در مورد اثرات طولانی مدت این ویروس بر باروری آقایان بدست خواهد آمد .

مطیعی در ادامه در پاسخ به این پرسش که  آیا کرونا و داروهایی که طی درمان برای بیماران کرونایی استفاده می شود، بر روی  کلیه و مجاری ادرار تاثیرات بدی بجا می گذارد یا خیر، هم گفت : از  آنجا که کووید ۱۹ بسیار ناشناخته است اطلاعات ما هم درباره آن کم است اما  با شناختی که از sars و mers  داریم، نشان می‌دهد شش درصد بیماران sars  و یک چهارم بیماران mers دچار آسیب کلیوی شدند .

وی اضافه کرد :در بررسی‌های متخصصان ، نارسایی حاد کلیوی در بعضی بیماران کووید تأیید شده است. این نارسایی کلیه در  کووید ۱۹ به صورت ATN (آسیب توبول‌های کلیه) و سندرم نفروتیک است.

دکتر مطیعی گفت: نتایج این بررسی‌ها گیر افتادن ویروس‌های کووید در توبول‌های کلیه و آسیب به این توبول‌ها را علت می‌دانند ولی هنوز نیاز به مطالعات بیشتری است.اما اینکه داروها و مداخلات درمانی این نارسایی کلیوی را در این بیماران ایجاد کنند بسیار نامحتمل است و خود بیماری دلیل اصلی این آسیب است و همانطور که گفته شد بیشتر اوقات به صورت حاد بوده و با بهبودی بیمار برطرف می‌شود.

 

 

اورولوژی کروناویروس کلیه و مجاری ادرار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر