کد خبر: 939341 A

دادستان عمومی قزوین:

دادستان قزوین گفت: خروج بدون مجوز دام از استان قزوین، قاچاق است و دستگاه‌های مربوطه باید با همکاری سایر دستگاه‌ها راهکارهایی در این خصوص لحاظ کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، محمد قاسمی در اولین نشست کارگروه قاچاق دام استان قزوین که در سالن جلسات اداره کل دامپزشکی استان برگزار شد، اظهار کرد: همه دستگاه‌ها، نهادها و آحاد جامعه باید در جهت پیشگیری و مقابله با قاچاق ایفای نقش کرده و اهتمام ویژه داشته باشند.

دادستان قزوین با بیان اینکه بحث احیای حقوق عامه در دوره جدید قوه قضائیه به جد در دستور کار قرار دارد، افزود: تامین سلامت و امنیت غذایی یکی از مصادیق احیای حقوق عمومی است و قاچاق دام می‌تواند امنیت غذایی جامعه را تهدید و با مشکل مواجه کند.

قاسمی بیان کرد: دستگاه‌های متولی از جمله اداره دامپزشکی و سازمان جهاد کشاورزی با همکاری سایر دستگاه‌ها باید راهکارهایی را اتخاذ کنند تا از قاچاق این کالای پر اهمیت از سبد غذایی جلوگیری شود.

وی ادامه داد: نگاه دستگاه قضایی در بسیاری از حوزه‌ها پیشگیرانه بوده و یکی از محورهای تحولی قوه قضاییه، بحث پیشگیری از وقوع جرم است.

مقام قضایی استان اضافه کرد: بی تردید همیشه پیشگیری هزینه‌های کمتری را برای فرد، جامعه و حاکمیت به دنبال خواهد داشت و در موضوع قاچاق دام نیز ابتدا باید اقدامات پیشگیرانه برنامه‌ریزی و اجرایی شود.

دادستان قزوین به موضوع قاچاق معکوس اشاره کرد و گفت: در گذشته قاچاق به صورت یک طرفه و از خارج به داخل کشور انجام می‌شد، اما در حال حاضر با قاچاق معکوس کالا روبه رو هستیم و برخی از کالاهای استراتژیک داخلی به کشورهای همسایه قاچاق و بازار داخلی را با کمبود کالا یا افزایش غیرقانونی قیمت‌ها مواجه می‌کند.

قاسمی یادآور شد: بدون شک قاچاق کالا یکی از حربه‌های دشمن در جنگ اقتصادی برای ضربه زدن به معیشت مردم و چرخ اقتصاد کشور است.

وی تصریح کرد: طی سال‌های اخیر، تشدید پدیده قاچاق دام یک امر عادی و طبیعی نیست و قطعا دشمن در خارج از مرزهای کشور برای این موضوع برنامه ریزی کرده و متاسفانه برخی افراد در داخل کشور نیز برای کسب منافع بیشتر، آب در آسیاب دشمن ریخته و اقدام به قاچاق دام به خارج از مرزهای کشور می‌کنند و امنیت غذایی جامعه را تحت الشعاع قرار می‌دهند.

مقام قضایی استان خاطر نشان کرد: در سال‌های گذشته اقدامات قابل توجهی از سوی دستگاه‌های مختلف از جمله دستگاه قضایی، سازمان تعزیرات حکومتی، اداره دامپزشکی، سازمان جهاد کشاورزی، نیروی انتظامی، اداره راهداری، سازمان صمت، اتاق اصناف و... برنامه ریزی و اجرایی شد و از قاچاق و خروج بدون ضابطه دام از استان قزوین جلوگیری به عمل آمد.

دادستان قزوین افزود: در سال جاری نیز اقدامات گذشته با قوت، اهتمام و جدیت بیشتر و با مشارکت حداکثری دستگاه‌های مربوط اجرایی می‌شود تا شاهد پدیده قاچاق دام در استان نباشیم.

وی در ادامه گفت: یکی از مسائلی که در بحث امنیت غذایی حائز اهمیت است، برنامه ریزی برای آینده است و عمده مشکلاتی که امروز در اقلام مختلف از جمله مرغ، تخم مرغ، گوشت قرمز و... شاهدیم به دلیل بی برنامگی و فقدان آینده نگری است.

مقام قضایی استان بیان کرد: همچنین شرایط نامناسب اقتصادی، فقدان نظارت‌های دقیق و سوءاستفاده افراد سودجو موجب بروز بحران و نابسامانی در بازار می‌شود و در نهایت کنترل بازار را برای دستگاه‌های متولی مشکل می‌کند.

دادستان قزوین با بیان اینکه بسیاری از بیماری‌های دامی بین انسان و دام مشترک است، یادآور شد: در تمامی مراحل از جمله پرورش، حمل و کشتار دام باید نظارت‌های دقیق صورت گیرد تا به دلیل بی توجهی، سلامت عمومی جامعه به خطر نیفتد و تبعات اجتماعی جبران ناپذیر به بار نیاید.

قاسمی به طرح هویت گذاری دام اشاره کرد و افزود: هویت گذاری دام یکی از طرح‌های اساسی کشور است که باید در استان قزوین نیز در کمترین زمان اجرایی شود و بدون شک تحقق این موضوع از قاچاق دام جلوگیری و موجب حفظ ذخایر استراتژیکی می‌شود.

 

استان قزوین دستگاه قضایی صنعت قاچاق قاچاق دام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر