کد خبر: 938454 A

مدیر بهزیستی شهرستان کرج:

مدیر بهزیستی شهرستان کرج با اشاره به برقراری بیش از یکهزار و 780 تماس با اورژانس اجتماعی شهرستان کرج، افزود: خشونت خانوادگی، کودک آزاری، اقدام به خودکشی و همسرآزاری بیشترین مراجعات اورژانس اجتماعی بوده است.

به گزارش ایلنا، علیرضا فتاح پور با اشاره به اهمیت شکل گیری اورژانس اجتماعی و نقشی که در کمک به کنترل بخشی از آسیب های اجتماعی دارد، اظهار کرد: در دهه ۷۰ رشد آسیب‌های اجتماعی از یک‌سو و رشد مراجعات به محاکم قضایی از سوی دیگر موجب شد که راه اندازی اورژانس اجتماعی بر پایه کم کردن فاصله میان خانه، کلانتری و سیستم قضایی شکل گرفت.

مدیر بهزیستی شهرستان کرج با اشاره به اینکه اورژانس اجتماعی در چهار بخش فعال شده است، گفت: فعالیت بخش اول اورژانس اجتماعی، راه اندازی مراکز مداخله در بحران بوده که با هدف شناسایی افراد در معرض آسیب و کاستن از شدت بحران در بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی ایجاد شده است.

وی در ادامه با اشاره به شکل گیری پایگاه‌های خدمات اجتماعی در اورژانس اجتماعی بیان کرد: در قالب استقرار این پایگاه ها در حاشیه شهرها و سکونتگاه‌های غیررسمی مستقر خدمات موردی به مردم ارائه می‌شود.

فتاح پور در بخش دیگری هدف از راه اندازی خط تلفن ۱۲۳ اورژانس اجتماعی را پاسخگویی به تماس‌های استمدادجویانه در مورد همسرآزاری، کودک‌آزاری، معلول و سالمندآزاری، فرار دختران، کودکان خیابانی، خودکشی و یا خانواده‌های در معرض طلاق برشمرد.

وی با این توضیح که تیم‌های سیار اورژانس اجتماعی نیز در قالب ون‌های ویژه‌ای به رنگ سفید فعال است، عنوان کرد: این تیم های سیار نیز در موارد بحرانی و حاد، خدمات به موقع و تخصصی به شهروندان ارائه می‌کنند.

مدیر بهزیستی شهرستان کرج با بیان اینکه شروع به کار اورژانس اجتماعی در این شهرستان از اواخر سال 84 بوده است، گفت: اما گشت های سیار اورژانس اجتماعی در قالب چرخش ون های ویژه این مجموعه در سطح شهر تقریبا یک سال ونیم بعد از شروع به کار اورژانس اجتماعی در کرج دایر شد. 

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر اورژانس اجتماعی شهرستان کرج با احتساب افراد فعال در محمدشهر و کمالشهر بالغ بر 45 نیرو دارد، بیان کرد: بر اساس آخرین آمار اورژانس اجتماعی شهرستان کرج در تیرماه امسال بین 50 تا 60 تماس دریک روز با این مجموعه برقرار شده است. 

فتاح پور با این توضیح که در تیرماه 99 تاکنون بالغ بر یکهزار و 780 تماس با اورژانس اجتماعی شهرستان کرج برقرار شده است، افزود: اما در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری که همزمان با ماه های نخست شیوع کرونا در کشورمان بوده است، بصورت روزانه نیروهای اورژانس اجتماعی پاسخگوی حداقل 200 مورد تماس تلفنی بوده اند.

وی در ادامه بیشترین دلیل تماس های مردمی با شماره تماس 123 اورژانس اجتماعی در شهرستان کرج را نیاز به راهنمایی و ارجاع به مراکز درون سازمانی برشمرد و گفت: به عنوان نمونه از مجموع یکهزار و 480 تماس  دریافتی از شهروندان، موارد مختلفی از جمله خشونت خانوادگی، کودک آزاری، اقدام به خودکشی و یا همسرآزاری مطرح شده است.

مدیر بهزیستی شهرستان کرج عنوان کرد: تخصص گرایی، هم افزایی، همگرایی و انجام کار تیمی مهمترین عامل پیشبرد فلسفه وجودی اورژانس اجتماعی است.

وی در خصوص عملکرد اورژانس اجتماعی شهرستان کرج از زمان شیوع کرونا تا کنون نیز توضیح داد: ضدعفونی نمودن روزانه تمامی بخش های این مرکز، رعایت پروتکل های بهداشتی و تهیه ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی کننده برای تمامی پرسنل این مجموعه، ضدعفونی کل مرکز با مشارکت و همکاری نیروهای سپاه از جمله این موارد است.

فتاح پور با اشاره به تهیه و پخش 600 پک بهداشتی در سه مرحله میان کودکان کار و خیابان کرج بیان کرد: آموزش های لازم در مورد بیماری کرونا و جلوگیری از انتقال آن نیز به آنها ارائه شده است. 

وی از هماهنگی با مرکز راست روش برای غربالگری افراد حاضر در خوابگاه تحت پوشش بهزیستی در راستای کنترل افراد حاضر در آنجا در بحث بیماری کرونا بیان کرد: در این مورد نیز اقدامات لازم صورت گرفته است و نصب بروشور نیز با موضوع راه های پیشگیری از کرونا در دستور کار قرار داده شد.

مدیر بهزیستی شهرستان کرج اورژانس اجتماعی کرج
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر