کد خبر: 938301 A

در جلسه هم اندیشی و بررسی ایجاد خانه موزه مشروطه گیلان مطرح شد؛

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان از ایجاد خانه موزه مشروطه گیلان با همکاری شهرداری رشت و میراث فرهنگی گیلان خبر داد.

به گزارش ایلنا از رشت،جلسه هم اندیشی و بررسی ایجاد خانه موزه مشروطه گیلان با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، جمعی از مدیران استان، شهردار و تعدادی از اعضای شورای شهر رشت و جمعی از پژوهشگران و محققان این حوزه در سالن اجتماعات سازمان برگزار شد.

کیوان محمدی، در این جلسه با بیان اینکه یکی از بزرگترین وقایع در تاریخ کشور ما جنبش مشروطیت بوده به نقش موثر گیلانی ها در جنبش مشروطیت اشاره کرد و گفت: مدت ها است که بحث تاسیس خانه مشروطه در گیلان مطرح شده منتهی آنطور که باید جدی گرفته نشد و یا کار عقیم ماند. البته طی این سال ها شهرداری و شورای شهر رشت جایگاه مناسبی را برای این موضوع تعیین کردند .

 محمدی اضافه کرد: منابع مالی این طرح نیز بطور بالقوه از طریق شهرداری، میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان و کمیته برنامه ریزی فرمانداری تعیین و اختصاص داده می شود و چنانچه نیاز بود سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز مساعدت لازم را انجام خواهد داد. اما کار باید جدی پیگیری شود تا همه بدانند مکان خانه موزه مشروطه رشت در کجاست. البته بهتر است کار مرحله به مرحله انجام شود، به مرور عاشقان گیلان امکانات و اسنادی را که دارند به آنجا اهدا خواهند کرد. ولی بهتر است کمیته ای تشکیل بدهیم تا همکاران مرتبط به صورت موردی یا دایم موضوع را پیگیری و عملیاتی کنند.

وی در بخشی دیگر در مورد اینکه چرا طرح های فرهنگی در گیلان به سرانجام نمی رسد ، گفت: اینطور هم نیست که هیچ طرح فرهنگی انجام نشده باشد، به عنوان نمونه در چند سال اخیر پژوهشکده گیلان‌شناسی بیش از بیست هزار سند در باره گیلان را جمع آوری کرده و یا حوزه هنری گیلان آرشیو عکس از یک عکاس گرجی که در زمان قدیم از رشت عکسبرداری کرده بود را فراهم آورده است.همچنین رییس کتابخانه ملی رشت مجموعه نسخ خطی را در گیلان در این کتابخانه ارائه کرده است و … اما هنوز جای کار زیادی هم باقی است.

وی افزود : اینکه ما به رغم نقش آفرینی در انقلاب مشروطه هنوز موزه مشروطه نداریم شاید نشان از یک مشکل فرهنگی در استان داشته باشد. ولی اگر اراده جدی وجود داشته باشد مطمئن باشید که کلیه طرح ها انجام می شود. ما راحت می توانیم اختلاف نظر ها را کنار بگذاریم و مسایل را ساده سازی و حل کنیم.

وی با تاکید براینکه بهتر است در صورت امکان از این پس جلسات مرتبط در همان خانه ای که بدین منظور انتخاب شده است برگزار شود و حتی برای اطلاع رسانی تابلویی هم در ورودی کوچه یا میدان صیقلان نصب شود گفت: موارد دولتی و اداری ایجاد خانه موزه مشروطه رشت بزودی و در جای خود پیگیری و رفع موانع خواهد شد و در اولین فرصت این موضوع با استاندار درمیان گذاشته می شود.

محمدی ادامه داد: خوشبختانه در همین جلسه که شهردار و تعدادی از اعضای شورای شهر حضور دارند جملگی اعلام آمادگی می کنند که در راستای تشکیل کمیته های مختلف علمی، اداری، پژوهشی و فرهنگی برای راه اندازی خانه موزه مشروطه گیلان در رشت همکاری کنند و اولین گام این عزیزان نیز خرید خانه میرزا خلیل رفیع اولین شهردار رشت  واقع در فلکه صیقلان بود که قبلا به عنوان ساختمان شورای شهر استفاده می شد، اما با انتقال شورا به ساختمان دیگر، از این پس خانه میرزا خلیل به این موضوع اختصاص خواهد یافت.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در این جلسه پژوهشکده گیلانشناسی را مسئول جمع آوری عکس های مشروطه کرد و گفت: همانطور که در مورد نهضت جنگل این کار انجام شد در مورد نهضت یا انقلاب مشروطه نیز باید عکس ها و اسناد مرتبط گیلان جمع آوری شود.

 در تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ شورای پنجم شهر رشت از شورای فنی درخواست کرد تا ساختمان شورای شهر وقت به خانه موزه مشروطه استان تبدیل شود. در همان تاریخ نیز شورای فنی آن را مصوب و حدود ۱۰ ماه بعد ابلاغ کرد. در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ نیز شهرداری آن ابلاغیه را به شورای شهر برد و هشت روز بعد از سوی شورا این طرح مصوب و قرار شد شهرداری برآورد هزینه کند، که در آن زمان حدود دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای تبدیل آن بنا که قدمت ۱۵۰ ساله دارد به خانه موزه مشروطه برآورد هزینه شد که طبیعتا این رقم با توجه به نرخ تورم روز تغییر خواهد کرد.

 در پایان این جلسه تاریخ ۲۲ تیر و یا ۱۴ مرداد ماه پیشنهاد شد تا در صورت موافقت استاندار  تابلو ایجاد خانه موزه مشروطه گیلان در این روز در رشت نصب شود تا علاوه بر اطلاع رسانی برای شهروندان، کارها با عزم جدی پیش گرفته شده و عملیاتی شوند. ذکر این نکته لازم است که ۱۴ مرداد سالروز انقلاب مشروطه ایران و همچنین براساس متون و منابع تاریخی ۲۲ تیر ماه روز مشروطه گیلان است که به نقش تاثیرگذار گیلان در انقلاب مشروطه اشاره دارد.

 

تورم سازمان مدیریت و برنامه ریزی شهرداری موزه شهرداری رشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر