کد خبر: 937454 A

در ستاد استانی مقابله با کرونا مطرح شد؛

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه 12 شهرستان استان در وضعیت قرمز هستند، افزود: با وجود اینکه استان ما از نظر تعداد مبتلایان در رتبه 14 کشور است ، اما به احتمال قوی در روزهای آینده به سمت آلودگی بیشتر حرکت خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا،محمدرضا پورمحمدی امروز -چهارشنبه ۱۸ تیرماه- در بیست و سومین جلسه ستاد استانی مدیریت و مقابله با کرونا، گفت: با توجه به اینکه زمان ریشه‌کن شدن بیماری کرونا هنوز مشخص نیست، بنابراین در این شرایط هیچ چاره‌ای جز رعایت موارد بهداشتی نداریم.

وی، عادی‌انگاری شرایط و شروع فعالیت‌های اجتماعی پس از یک دوره محدودیت را مهم‌ترین عامل افزایش آمار مبتلایان به کرونا در هفته‌های اخیر دانست و گفت: خوشبختانه ما در قسمت سخت‌افزاری کار یعنی بخش درمان و تأمین اقلام بهداشتی، مشکل خاصی نداریم و با همت بخش‌های مختلف، توان مواجهه و مقابله با بیماری افزایش یافته است.

پورمحمدی ادامه داد: در حال حاضر روزانه 500 هزار ماسک سه‌لایه، 200 هزار ماسک N95 و 6.5 میلیون لیتر مواد ضدعفونی‌کننده در استان تولید می‌شود و بخش درمان هم تمام‌قد مشغول به خدمت‌رسانی است.

وی با بیان اینکه مشکل اصلی در قسمت نرم‌افزاری است که طی یکی دو هفته اخیر با ازسرگیری برخی فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی ایجاد شده است، افزود: رسانه‌ها و تشکل‌های اجتماعی باید ارتقای آگاهی مردم و فرهنگ‌سازی را جدی بگیرند و اطلاعات لازم را در این خصوص به جامعه منتقل کنند.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود از همکاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی استان در برخورد با تخلفات بهداشتی، گفت: در حال حاضر برخوردها نسبت به روزهای ابتدایی شیوع کرونا سخت‌تر است و اعمال قانون باید با در نظر گرفتن ملاحظات اجتماعی انجام شود.

وی در عین حال بر تشدید نظارت‌ها در حوزه رعایت پروتکل‌های بهداشتی تأکید کرد و گفت: محدودیت‌ها باید صریح و روشن به گروه‌های هدف اعلام شود و در برخورد با کسانی که سلامت مردم را به خطر می‌اندازند اقدام قانونی انجام شود.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین بر نظارت جدی دستگاه‌های مسئول بر تولید و توزیع اقلام بهداشتی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی و صرفه‌جویی در مصرف آب و برق در ادارات و ممنوعیت تشکیل هرگونه تجمع تحت عناوینی مثل عزا و عروسی تأکید کرد.

تمدید محدودیت ها به ستاد پیشنهاد می‌شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی هم در این جلسه از اعمال برخی محدودیت‌ها در شهرستان‌های قرمز استان خبر داد و گفت: این محدودیت‌ها از شنبه هفته جاری در این شهرستان‌ها اعمال شده است.

علیار راستگو گفت: این محدودیت‌ها از سوی کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا به 11 استان ابلاغ شده که در استان ما نیز فعلاً 7 شهرستان مشمول این ابلاغیه هستند.

وی، مدت زمان اعمال این محدودیت‌ها را یک هفته اعلام کرد و گفت: در صورت ادامه وضعیت قرمز در هر یک از شهرستان‌ها، ستاد استانی کرونا می‌تواند تمدید محدودیت‌ها را به ستاد ملی پیشنهاد کند.

راستگو با اشاره به مصادیق محدودیت‌ها، گفت: هر مجموعه‌ای که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکند با هماهنگی دستگاه قضایی و نیروی انتظامی تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

در دو هفته آینده، یک وضعیت غیرعادی را تجربه می‌کنیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم از کاهش تعداد تست‌های روزانه کرونا در استان خبر داد و گفت: کاهش تعداد مبتلایان در یکی دو روز اخیر ناشی از کاهش نمونه‌برداری است و هیچ تغییری در نسبت تعداد مبتلایان به تعداد تست‌های انجام‌شده که بین 40 تا 50 درصد است، اتفاق نیفتاده است.

محمدحسین صومی افزود: از نظر تعداد بیماران بستری‌شده نیز در حال حاضر به بیشترین آمار در اواخر فروردین یعنی 150 بستری در روز رسیده‌ایم، اما تعداد فوتی‌ها نسبت به آن زمان افزایش یافته است.

وی، تعداد افراد بستری در بیمارستان‌های استان را 753 نفر و تعداد افرادی که زیر دستگاه ونتیلاتور هستند را 127 نفر اعلام کرد و گفت: تعداد افرادی که نیاز به این دستگاه دارند به روزانه 25 نفر افزایش یافته است.

صومی با بیان اینکه روزانه هزار مورد مشکوک به کرونا در استان شناسایی می‌شود و نسبت R0 به 1.3 رسیده است، افزود: با ادامه وضعیت فعلی پیش‌بینی می‌کنیم که در دو هفته آینده، یک وضعیت غیرعادی را تجربه کنیم که بدترین وضعیت از ابتدای شیوع بیماری کرونا خواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه 12 شهرستان استان (شامل تبریز، مراغه، مرند، میانه، اهر، بناب، چاراویماق، سراب، هشترود، هریس، جلفا و هوراند) از نظر ما در وضعیت قرمز هستند، افزود: در حال حاضر هیچ شهری با وضعیت سفید نداریم و با وجود اینکه استان ما از نظر تعداد مبتلایان در رتبه 14 کشور است و به طور کلی جزو استان‌های پاک هستیم، اما به احتمال قوی در روزهای آینده به سمت آلودگی بیشتر حرکت خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: در این شرایط همه باید وارد میدان شوند؛ کمپین‌های مردمی برای پیشگیری و نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و اهتمام فعالان بخش تولید برای تولید اقلام بهداشتی ضروری است.

فرمانداران اهر، مرند، میانه، چاراویماق، مراغه و بناب هم در ارتباط تصویری با این جلسه، گزارشی از آخرین وضعیت این شهرستان‌ها و اقدامات انجام شده برای مقابله با بیماری کرونا ارائه کردند.

در این جلسه مقرر شد اعمال محدودیت‌ها در 12 شهرستان استان که در وضعیت قرمز هستند (7 شهرستان در ابلاغیه قبلی و 5 شهرستان جدید)، به ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد شود.

همچنین استمرار ممنوعیت برگزاری هرگونه مراسم فرهنگی، اجتماعی و تشکیل تجمعات و نظارت جدی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی مورد تأکید قرار گرفت.

 

 

آذربایجان شرقی اقتصادی و اجتماعی پورمحمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی رسانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر