کد خبر: 933355 A

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان خبرداد:

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین از آغاز برداشت آلبالو در سطح باغات استان قزوین خبرداد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، علی اکبری با اعلام این خبر گفت: تا آخر فصل برداشت در سال زراعی جاری پیش بینی می‌شود حدود ۷ هزار تن آلبالو از باغات استان قزوین برداشت شود.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان، سطح زیر کشت باغات آلبالو در استان را ۱۰۴۰ هکتار عنوان کرد که از این میزان ۹۹۰ هکتار آن بارور است.

اکبری، میانگین متوسط عملکرد این محصول را هفت تن در هکتار برآورد کرد.

وی ارقام کشت شده آلبالو در استان را؛ ارقام محلی و ارقام پربارده «پیوندی» مجاری، بوترمو، سیگانی و جوبیلیوم اعلام کرد.

این مسئول یادآور شد: برداشت این محصول حدوداً با برداشت گیلاس همزمان بوده و در بعضی مناطق با اختلاف ده روز دیرتر آغاز می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان به اهمیت این محصول اشاره کرد و گفت: این میوه دارای خواص درمانی زیادی است که شربت یا مربای آلبالو؛ مفید در معالجه التهاب و ورم معده و روده و درمان نارسایی‌های کبد، مسکن تشنگی و شربت آن بهترین دارو برای افرادی است که عطش فراوان دارند.

اکبری افزود: همچنین این محصول برای افرادی که خارش پوستی و چربی زیاد در شکم دارند مفید و مؤثر می‌باشد و هسته آن به عنوان ضد اسهال و قابض و ضد فشار خون است.

وی یادآور شد: آلبالو ضد مواد صفراوی، ضد حالت تهوع و ضد سنگ کلیه است و ضماد و مرهم آن برای باز شدن رنگ رخساره چهره مؤثر و مفید است.

این مسئول خاطر نشان کرد: خواص آلبالو و گیلاس مانند یکدیگر است و مصرف آن اعصاب را آرامش می‌دهد، ولی در هر حال نباید در مصرف آن زیاده روی شود زیرا آلبالو برای سوء هاضمه بسیار مفید و در گروه میوه‌های نرم کننده (ملین) است.

استان قزوین جهاد کشاورزی دارو سازمان جهاد کشاورزی استان مسکن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر