کد خبر: 932980 A

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن خبر داد:

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: همه ساله برای اجرای طرح هادی یک هزار تا ۱۶۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی، استانی و منابع داخلی این نهاد در حوزه اجرایی به روستاهای کشور اختصاص داده می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، محمدرضا شاملو روز یکشنبه در حاشیه سفر خود به استان قزوین در جمع خبرنگاران با اشاره به ۳۹ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار در کشور، تصریح کرد: از این تعداد، ۱۹ هزار روستای کشور با جمعیتی بالغ بر ۲۰ میلیون جمعیت تحت پوشش اجرای طرح هادی شامل اصلاح شبکه آب، اصلاح شبکه و تعریض معابر روستایی و بهسازی محیط روستا قرار دارند و در ۲۰ هزار روستا نیز هنوز اجرای طرح آغاز نشده است. 

وی اضافه کرد: در چند سال گذشته همه ساله بین یک هزار تا ۱۶۰۰میلیاد تومان از مجموع اعتبارات ملی، استانی و منابع داخلی بنیاد صرف طرح هادی می‌شود که این میزان، حدود ۳۰ درصد نیازهای ما در روستاها را تشکیل می‌دهد چرا که برای اجرای این طرح سالانه به چهار هزار میلیارد تومان اعتبار نیازمندیم.

وی، هزینه تهیه هر طرح هادی را ۱۰۰ میلیون تومان اعلام و تصریح کرد: برای اجرای این طرح نیز به طور میانگین برای هر روستا به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار نیازمندیم.

شاملو

شاملو با بیان اینکه ۲۰ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار کشور در انتظار اجرای طرح هادی هستند، اظهار داشت: بازگشایی معابر، اصلاح شبکه معابر، دفع آب‌های سطحی و بهسازی محیط این تعداد روستا در صورت تثبیت و ثابت ماندن قیمت‌ها و همچنین میزان اعتبارات در نظر گرفته شده به ۱۰ سال وقت نیاز داریم.

وی، مبنا و هدف از اجرای طرح هادی در روستاها را ساماندهی در ساخت و سازها دانست و گفت: اجرای این طرح در چند سال گذشته توانسته ضمن جلوگیری از پدیده زمین خواری در این مناطق، از ساخت خانه‌های دومی (ویلایی) نیز تا حدود زیادی جلوگیری کند و در عین حال نیز نظم خاصی را با قانونمند ساختن نوع کاربری ها، در ساخت و سازها روستاها بدهد.

این مسئول عمران روستایی با بیان اینکه در راستای اجرای طرح هادی سعی شده به نیاز روستائیان در حوزه مسکن پاسخ داده شود، اظهار داشت: مهاجرت‌های بی‌رویه در سال‌های گذشته متاسفان سبک و شیوه زندگی در روستاها را تغییر داده و مدل آن را به زندگی شهری نزدیک ساخته که به همین خاطر بنیاد مسکن در حوزه اجرای طرح‌های خود همواره سعی داشته اقتصاد روستا و در کنار آن، مسایل عمرانی این مناطق را در نظر بگیرد.

اقتصاد انقلاب اسلامی مسکن مهاجرت روستا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر