کد خبر: 932826 A

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان خبر داد:

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های خراسان رضوی از برنامه ریزی های اولیه برای ایجاد تورهای گردشگری معدنی توسط این سازمان با مشارکت شهرداری سنگان در این شهر مرزی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، میثم کرمانی با اشاره به بررسی های عمیق انجام شده و جلسات مشترک با دین‌محمد جلالی شهردار سنگان، گفت: در راستای منویات مقام معظم رهبری و تلاش همگانی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و نامگذاری سال جاری به عنوان جهش تولید، تلاش داریم با همکاری شهرداری سنگان در حوزه ایجاد تورهای گردشگری در بخش معدنی در این منطقه ی خاص و سپس در سراسر استان برنامه ریزی کنیم.

وی با تاکید بر همکاری موثر اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در اجرای مطلوب این پروژه، عنوان کرد: ظرفیتهای خوبی در حوزه گردشگری معدنی در شهر مرزی سنگان که سرشار از معادن سنگ آهن و ... است وجود دارد که باید برای استفاده بهینه از این فرصت ها، طرح های اقتصادی درآمدزا تدوین شود.

مدیر عامل سازمان همیاری شهرداریهای خراسان رضوی در توضیح طرح گردشگری معدنی، بیان کرد: با پایان استخراج، معدن تبدیل به پدیده‌ای متروک می‌شود که می‌تواند آسیب‌های زیست محیطی خاص خود را به همراه داشته باشد لکن با این مدل تهدید را به فرصت تبدیل میکنیم. با تدبیر می توان این رویه را تغییر داد و به این کالبد مرده روحی دوباره بخشید در واقع معادن چه متروک و چه فعال، قابلیت تبدیل شدن به یک جاذبه گردشگری را دارند.

وی افزود: این امر اتفاقی که در شماری از کشورهای دنیا افتاده و در پی آن فضای معدن پس از پایان استخراج، تغییر کاربری یافته است و به شکل‌گیری پدیده‌ای می انجامد که گردشگری معدنی نام دارد.

کرمانی با بیان اینکه ایجاد این طرح در خراسان رضوی و شهر سنگان برای اولین بار در کشور توسط شهرداری ها انجام خواهد شد، خاطر نشان کرد: اگر این طرح در ایران و مشخصاً استان خراسان رضوی عملیاتی شود، با توجه به پتانسیلی که برای پیاده‌سازی آن در شهرهای مختلف وجود دارد، معادن متروک و فعال استان می‌تواند به عنوان جاذبه‌های گردشگری و منابع ایجاد اشتغال و درآمدزایی مطرح شوند.

وی ادامه داد: معادن درحال بهره‌برداری، استخراج و یا معادن متروکه در زمینه ژئوتوریسم قابلیت فعال شدن دارند و بدون شک سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌تواند موجب اشتغال‌زایی فراگیر به ویژه برای جوانان بومی هر منطقه شود و‌منجر به درامد پایدار برای شهرداری ها گردند

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی با اشاره به معادن دارای ظرفیت بالقوه گردشگری دراستان اظهارکرد: معدن فیروزه نیشابور، معدن نمک عمارلو در نزدیکی معدن فیروزه و معادن سنگ آهن منطقه سنگان از جمله معادن مستعد در این زمینه به شمارمی آیند.

وی به ظرفیت‌های تخصصی سازمان همیاری و موسسه توسعه‌گردشگری وابسته به این نهاد در حوزه گردشگری، افزود: در حال حاضر با همکاری شهرداری سنگان و بهره گیری از توان موسسه توسعه گردشگری، چگونگی ایجاد این طرح اقتصادی در حوزه گردشگری معدنی در حال بررسی  است و قطعاً همکاری های سازمان های میراث فرهنگی، صمت و ... نقش موثری  در اجرای موفق آن خواهد داشت.

خراسان رضوی شهرداری گردشگری مشهد برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر