کد خبر: 932788 A

معاون زندان‌های خراسان رضوی مطرح کرد:

معاون اداره کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان رضوی گفت: یکی از علت‌های افزایش جمعیت کیفری در نیشابور نزاع‌های جمعی است که امیدواریم با انجام کارهای فرهنگی این آسیب اجتماعی کاهش یابد.

به گزارش ایلنا از نیشابور، حجت الاسلام سیدرضا موسوی مهر در مجمع عمومی انجمن حمایت از زندانیان نیشابور افزود: زندان این شهرستان از نظر تراکم جمعیتی در استان تراکم‌ بالایی دارد و وقتی تراکم در زندان زیاد شود آسیب‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: برای کاهش جمعیت کیفری استفاده از پابندهای الکترونیکی در دستور کار اداره زندان قرار دارد و این استان در حوزه استفاده‌ از این پابندها برای زندانیان رتبه ۱۴ را در کشور دارد.

معاون اداره کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان رضوی با بیان اینکه چند سال است که قضات در استان به مجازات‌های جایگزین حبس روی آورده‌اند که رویکرد بسیار خوبی می باشد، اعلام کرد: طی یک سال گذشته یک میلیارد و ۱۱۰ میلیون ریال از سوی اداره زندان‌ها به زندان نیشابور اختصاص یافت که به همین میزان نیز از سوی زندان نیشابور جمع آوری شد و از این محل ۲۳ نفر آزاد شدند. همچنین طی این مدت ۸۷ نفر با کمک خیران و ستاد دیه در نیشابور از زندان آزاد شدند.

دادستان نیشابور نیز گفت: اشتغال پس از زندان در عدم بازگشت آنان به زندان بسیار موثر است و اگر هر کارخانه‌ای در نیشابور سالی یک زندانی آزاد شده را به کار گیرد بسیاری از مشکلات کاهش می‌یابد.

حجت الاسلام غلام‌رضا اکبری ‌مقدم با بیان اینکه جمعیت زندانیان در نیشابور ۶۰۰ نفر است افزود: دغدغه ما کار فرهنگی در خانواده زندانیان برای جلوگیری از گرفتاری آنان در دام افراد شیاد است.

فرماندار نیشابور با اشاره به اینکه اولویت شورای تامین شهرستان کاهش آسیب‌های اجتماعی است گفت: شکل گیری انجمن‌ها و مراکز خیریه می‌توند در کاهش این آسیب‌ها موثر باشد و نسبت جمعیت زندانیان در نیشابور نسبت به پارسال کاهش چشمگیر داشته است.

علیرضا قامتی با بیان اینکه در چند بخش دچار آسیب‌های جدی هستیم افزود: برای کاهش معضل طلاق و نزاع‌های اجتماعی نوع فرهنگ خانواده‌ها و فرهنگ اجتماعی نیازمند بازنگری جدی است که فعالان فرهنگی نقش موثر در کاهش این آسیب‌ها دارند.

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان نیشابور نیز در این مراسم گفت: با اقدامات زیر ساختی و طرح‌های درآمدزایی که در انجمن حمایت از زندانیان صورت گرفته هم اکنون این انجمن ماهیانه ۴۵۰ میلیون ریال درآمد پایدار دارد.

حسن شاملی با بیان اینکه رویکرد ما تحت پوشش قرار دادن تمام خانواده ها است اشاره به افتتاح طبقه اول ساختمان انجمن حمایت از زندانیان کرد و افزود: برای این ساختمان ۵ میلیارد ریال هزینه شده است با افتتاح این طبقه که شامل سه واحد تجاری با متراژ کلی ۴۳۰ متر مربع می باشد، ۱۳۵۰ متر مربع از فضای کلی ساختمان قابل بهره برداری شد که برای آن تاکنون ۱۵ میلیارد ریال هزینه شده است.

افزایش جمعیت خانواده خراسان رضوی دیه زندان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر