کد خبر: 932066 A

مدیرکل منابع طبیعی استان قزوین:

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین گفت: عملیات تثبیت شن‌های روان در یکسال گذشته در قالب طرح‌های مقابله با بیابان زدایی در سطح ۴۰۰ هکتار از اراضی بیابانی شهرستان بوئین زهرا انجام شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین،علی اکبر اسداللهی درباره اجرای عملیات تثبیت شن‌های روان اظهار کرد: اجرای این طرح با استفاده از اعتبارات اختصاص یافته دولت در حوزه بیابانزدایی انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان افزود: اجرای این طرح ضمن مقابله با گسترش اراضی بیابانی و ایجاد ریزگردها از وقوع سیلاب در روستاهای منطقه نیز جلوگیری کرده است.

اسداللهی عنوان کرد: تثبیت شن‌های روان و کاشت نهال های مقاوم به خشکی در کنار قرق و مدیریت چرا از مهم ترین اقدامات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین برای مقابله با بیابانی شدن اراضی به شمار می رود.

وی با بیان اینکه گسترش و توسعه بیابان ها حیات و زندگی انسان ها را تهدید می کند، بیان کرد: بیابانی شدن اراضی قابلیت فعالیت های اقتصادی را از جامعه محلی گرفته و آنها را ناچار به مهاجرت می کند و همچنین تاثیر مخرب تدریجی بر اقتصاد جامعه دارد.

این مسئول یادآور شد: در حال حاضر این اداره کل دارای ۲ نهالستان است که یکی از آنها در شهرستان بوئین زهرا به تولید و تکثیر انواع درختچه و نهال های مقاوم به خشکی می پردازد که برای مقابله با بیابان زدایی به کار گرفته می شود.

مدیرکل منابع طبیعی استان گفت: سال جاری در ۷۰۰ هکتار از اراضی بیابانی شهرستان های بوئین زهرا و آبیک درختچه های کم آب بر و مقاوم به خشکی کاشته می شود.

استان قزوین دارای ۲۹ هزار هکتار اراضی بیابانی است.

 

 

 

استان قزوین منابع طبیعی منابع طبیعی و آبخیزداری مهاجرت بوئین زهرا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر