کد خبر: 932023 A

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: گندم برداشت شده از مزارع استان جزو مرغوب‌ترین و با کیفیت ترین‌های این محصول استراتژیک در کشور و جزو پنج استان برتر در این زمینه به شمار می‌رود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، فاطمه خمسه اظهار کرد: تا چند سال قبل رتبه قزوین از این حیث آخر بود اما با برنامه ریزی مناسب در حوزه مقابله با آفات و کاهش سن زدگی و تغذیه مناسب، طی ۲ سال گذشته کیفیت گندم قزوین زبانزد شده به گونه ای که اکنون در ردیف پنج استان تولید کننده بهترین گندم کیفی به شمار می رویم.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یادآور شد: میانگین سن زدگی گندم برداشت شده از مزارع استان قزوین سال گذشته ۳۲ صدم درصد بود که امسال تلاش داریم این رقم را حفظ کنیم.

خمسه افزود: میانگین افت مفید(دانه های شکسته) و غیرمفید گندم (سنگ ریزه، خاک، علف و کاه) گندم برداشت شده در مزارع استان قزوین پارسال ۶۸ صدم درصد بود که این رقم در سال قبل از آن ۱.۲۵ درصد بود.

وی ادامه داد: کاهش سن زدگی گندم در برداشت این محصول در سال جاری به دلیل مقابله مناسب با آفات، سم پاشی به موقع و مراقبت های لازم نیز مشهود بود.

این مسئول گفت: امسال پیش بینی شده است ۳۳۰ هزار تن گندم از مزارع استان قزوین برداشت شود که از ۲۲۰ هزار تن آن را دولت به شکل تضمینی از کشاورزان خریداری می کند.

 

تغذیه دولت سازمان جهاد کشاورزی استان گندم سم پاشی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر