کد خبر: 931584 A

در نشست صنعت آب و برق استان زنجان مطرح شد؛

۵۰ درصد هزینه برق مصرفی ۱۵۰ نفر از مشترکین سبز (مشترکین کم مصرف برق) استان زنجان توسط این شرکت به مدت یکسال تقبل می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، علیرضا علیزاده امروز در مراسم نشست مشترک صنعت آب و برق استان، با اشاره به مدیریت مصرف بهینه آب و برق اظهار داشت: ۵۰ درصد هزینه برق مصرفی ۱۵۰ نفر از مشترکین سبز (مشترکین کم مصرف برق) استان زنجان توسط این شرکت به مدت یکسال تقبل می شود.

 مدیر عامل شرکت توزیع برق زنجان، با اشاره به اینکه تولید برق برای چرخش چرخ های صنعتی و تحقق شعار جهش تولید یک امر مهم است، گفت: با وجود اینکه کشور ایران یک درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده است ولی 2 درصد از انرژی جهان را مصرف می کند.

علیزاده با یادآوری اینکه در استان زنجان عمده ترین مصرف کننده بخش صنعت است، گفت: 52 درصد از کل مصرف انرژی به بخش صنعت، 19 درصد به بخش کشاورزی و 18 درصد به بخش خانگی تعلق دارد.

اسماعیل افشاری، نیز در ادامه این نشست مشترک با اشاره به اینکه تا 4 تیرماه امسال میزان بارندگی 361 میلی متر ثبت شده است، گفت: این رقم نسبت به دراز مدت افزایش 20 درصدی و نسبت به سال گذشته کاهش 13 درصدی دارد.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان، با اشاره به اینکه وضعیت سدهای استان تحت تاثیر بارندگی است، گفت: در حال حاضر 75 درصد از سد تهم آب دارد و 50 درصد از آب شرب زنجان از این سد تامین می شود.

وی با یادآوری اینکه 72 درصد از سد گلابر و 25 درصد از سد تالوار آب دارد، گفت: سد کینه ورس هم  در آستانه سرریز شدن است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان با ابراز نگرانی از اینکه از هفت دشت استان زنجان پنج دشت کم آب است، گفت: دشت های ماهنشان و طارم هم فاقد آب های زیرزمینی آزاد هستند به همین منظور تخصیصی برای مصارف کشاورزی صورت نمی گیرد و تنها آب های مورد نیاز بخش شرب و صنعت از این دشت ها تامین می شود.

افشاری با یادآوری اینکه سالانه 71 سانتی متر افت آب های زیرزمینی را شاهد هستیم، خاطرنشان کرد: یکی از دلایل افت آب های زیرزمینی کاهش بارندگی است چرا که تغذیه کم، آب های زیرزمینی و برداشت های زیاد این افت را رقم زده است.

به گفته وی، الگوی کشت و راندمان آبیاری پایین موجب شده است تا 90 درصد از آب استان در بخش کشاورزی مصرف شود.

این مقام مسئول به اجرای طرح تعادل بخشی منابع آب و انسداد 3809 حلقه چاه در استان زنجان اشاره کرد و گفت: این میزان چاه های غیرمجاز موجب تخلیه 210 میلیون مترمکعب آب می شدند.

افشاری به نصب 2421 دستگاه کنتور در چاه ها و پملپ 1043 چاه اشاره کرد و گفت: وابستگی ما به آب های زیرزمینی در بخش آب شرب 80 درصد و در بخش صنعت 95 درصد است.

وی در پایان با یادآوری اینکه سد مراش و بلوبین در 2 سال آینده به آبرسانی می رسند، گفت: برنامه ریزی برای آبرسانی به 122 روستا و شهرهای ماهنشان و دندی توسط سد مراش و آبرسانی به 92 روستا و شهرهای حلب و زرین آباد توسط سد بلوبین انجام شده است.

علیرضا علیزاده /اسماعیل افشاری/ مدیر عامل /مصرف بهینه اب و برق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر