کد خبر: 931133 A

یادداشتی از محمد کمالی/

با شروع فصل تابستان در هر سال شاهد افزایش مصرف آب در مناطق شهری و روستایی هستیم و البته تابستان امسال به علت شیوع کرونا در نقاط مختلف کشور و با توجه به وضعیت قرمز کرونا در استان هرمزگان نیز اهمیت استفاده و مصرف آب توسط مردم و شهروندان دوچندان شده است.

با رسوخ ویروس منحوس کرونا معمولا توصیه ها و تاکیدات بهداشتی نیز بر اهمیت شستشوی دست‌ها تاکید دارد و این شرایط خاص شستن مکرر دست‌ها و سطوحی که احتمال آلودگی بیشتر دارند لزوم صرفه جویی در مصرف آب بیش از پیش ضرورت دارد. 

 از سوی دیگر استان های جنوبی به ویژه هرمزگان نیز معمولا به دلایل مختلف و پشت سر گذاشتن خشکسالی 16 ساله با کاهش منابع آبی رو به روست، پس اهمیت و رعایت صرفه جویی در مصرف آب می تواند عدالت را در استفاده از منابع آبی به محقق کند.. 
 
حالا که یقین حاصل شده مشخص نیست ویروس کرونا تا چه زمانی مهمان ما خواهد بود ، لازم است که در مصرف آب این مایه حیات بیشتر تلاش کنیم و از هدر رفت و اسراف در مصرف آب خودداری کنیم.
 
همه ساله در فصل تابستان کشور و مخصوصا استان هرمزگان با افزایش مصرف آب روبرو می شود و این موضوع فشار زیادی را به شبکه توزیع آب وارد می کند، همچنین با فراگیر شدن موضوع آلودگی به ویروس کرونا و لزوم رعایت موازین بهداشتی قطعا با افزایش مصرف بیشتری روبرو هستیم، قطعا شهروندان با توجه به کاهش شدید منابع آبی و در پیش‌ بودن تابستانی گرم می بایست از مصارف غیرضروری چشم‌پوشی کنند.
 
همه می دانیم که شست و شوی فرش و قالیچه در منازل موجب هدر رفت حجم زیادی آب می شود و بهتر است، برای شست‌وشوی فرش‌ها از طریق قالیشویی ها اقدام کرد و برای صرفه جویی در مصرف آب از شستن دیوارها با آب شرب بپرهیزیم.
 
استفاده از فشار آب شیلنگ‌ها برای نظافت حیاط و پارکینگ منازل به جای بهره گیری از جارو و آب پاش، شستن خودرو با شیلنگ به جای استفاده از سطل آب، از جمله مصادیق بارز هدر رفت آب است که رعایت و انجام صحیح آنها می تواند به حفظ وضعیت پایدار شبکه توزیع آب شهری کمک کند.
 
بدون شک مصرف آب در تابستان امسال افزایش می یابد که شایسته است شهروندان با در نظر گرفتن ساعات پرمصرف آب، اصول صرفه جویی و بهینه سازی مصارف را مد نظر قرار داده و در استفاده از آب صرفه جویی کنند.
ان شا الله  با اندکی صرفه جویی بتوانیم با بحران کم آبی و کرونا مقابله کرده ، هم خود و هم دیگران را از آب این نعمت الهی بهره مند سازیم.

محمدکمالی باغستانی- روزنامه نگار

خشکسالی شهری و روستایی صرفه جویی فرش هرمزگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر