کد خبر: 930626 A

معاون اداره کل ارتباطات و اطلاعات استان خبرداد:

معاون اداره کل ارتباطات و اطلاعات آذربایجان شرقی، با اشاره به جمعیت سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفری آذربایجان شرقی، پوشش جمعیتی تلفن همراه در این استان را ۹۵.۸ درصد اعلام کرد که متوسط کشوری آن ۹۶.۵ درصد است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدخرامش با اعلام این خبر اظهار کرد: تاکنون حدود سه میلیون و ۹۴۸هزار و ۹۳۰  خط تلفن همراه اول دایمی و اعتباری در استان واگذار شده است که از این تعداد حدود ۲ میلیون و ۹۸۴هزار و ۳۱۱ خط فعال بوده و بقیه غیرفعال و ضریب نفوذ آن در آذربایجان شرقی ۷۴.۲۷ درصد است.

وی ضریب نفوذ ریلی تلفن همراه اول در آذربایجان شرقی را نیز ۷۴.۲۷ درصد اعلام کرد؛ در حالی که این عدد در متوسط کشوری حدود ۸۳ درصد است؛ از مجموع ۶۳۰ کیلومتر خط آهن آذربایجان شرقی هم اکنون ۴۵۹ کیلومتر تحت پوشش همراه اول قرار دارد.

معاون مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌شرقی،از واگذاری تعداد سه میلیون و ۴۳۰ هزار و ۸۳۷ عدد سیم کارت اپراتور ایرانسل در آذربایجان شرقی نیز خبر داد و گفت: از این تعداد سیم کارت ۲ میلیون و ۴۲ هزار و ۱۴۵ عدد فعال و ضریب نفوذ آن حدود ۵۰.۸۲ درصد است و این رقم در متوسط کشوری حدود ۶۷ درصد می باشد.

وی با بیان اینکه پوشش جمعیتی ایرانسل در آذربایجان شرقی بیش از ۸۶ درصد است، این رقم را برابر با متوسط کشوری اعلام کرد و افزود: در بخش جاده ای نیز در حال حاضر ۲ هزار و ۲۱۹ کیلومتر از جاده های استان تحت پوشش این اپراتور است که حدود ۶۷ درصد جاده های استان را شامل می شود و نسبت کشوری آن معادل ۶۷.۵ درصد است.

خرامش تعداد سیم کارت های واگذار شده اپراتور رایتل در استان را ۳۴۴ هزار و ۸۴۳ عدد اعلام کرد و گفت: از این تعداد هم اکنون ۱۸۳ هزار و ۱۶۹ عدد سیم کارت فعال است که ضریب نفوذ آن ۴.۵۶ درصد می باشد و متوسط کشوری آن حدود ۵.۳۹ درصد است.

وی با بیان اینکه پوشش جمعیتی رایتل در آذربایجان شرقی ۵۴.۵۲ درصد است، متوسط کشوری این ضریب را بیش از ۶۲ درصد اعلام و اضافه کرد: این اپراتور ۷۶۵ کیلومتر از جاده ها و ۲۳۸ کیلومتر از خطوط راه آهن استان را تحت پوشش دارد.

مهدی خرامش همچنین خاطرنشان کرد: ضریب نفود ICT استان ۱۳۰درصد(۱.۳ برابر) و پوشش تلفن همراه در آذربایجان شرقی ۹۶درصد است.  

وی افزود: برای ایجاد زیرساخت در مناطق شهری و روستایی امسال ۳۰۰ کیلومتر برای توسعه فیبر نوری با اعتبار ۳۰ میلیارد تومان برنامه ریزی شده که تاکنون ۱۲۰ کیلومتر آن اجرا شده و بقیه امسال به پایان می رسدبرای ایجاد زیرساخت در مناطق شهری و روستایی امسال ۳۰۰ کیلومتر برای توسعه فیبر نوری با اعتبار ۳۰ میلیارد تومان برنامه ریزی شده که تاکنون ۱۲۰ کیلومتر آن اجرا شده و بقیه امسال به پایان می رسد.

خرامش گفت: یک میلیون و ۹۵۱هزار و ۹۸۵ عدد تلفن ثابت در آذربایجان شرقی نصب شده و ضریب نفوذ آن ۳۹.۶۴درصد است.

وی بیان داشت: از مجموع ۳ هزار و ۳۸۳ کیلومتر جاده اصلی و فرعی استان ۲ هزار و ۹۸۲ کیلومتر معادل ۸۸.۱۵ درصد زیر پوشش تلفن همراه قرار دارد، در حالی که متوسط کشوری ۸۶.۸۱ درصد است.

وی همچنین شرکت هایی اینترنتی که کسب و کار از این طریق را دارند اکنون یکهزار و ۸۰۰ شرکت اعلام کرد و گفت: این تعداد شرکت قبل از شیوع کرونا ۸۹۱ واحد بوده است.

وی در پایان گفت: ایجاد اشتغال و حمایت از تولید در سالی که مزین به جهش تولید است با افزایش شرکت های کسب و کار اینترنتی گام مناسبی برای تحقق آن است. 

آذربایجان شرقی ایجاد اشتغال پوشش تلفن همراه سیم کارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر