کد خبر: 930294 A

رئیس اتاق اصناف بردسکن با ایلنا مطرح کرد؛

رئیس اتاق اصناف بردسکن خسارت وارده ناشی از ویروس کرونا به واحدهای صنفی این شهرستان را بیش از ۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

جواد رضایی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا گفت: متاسفانه از 23 اسفندماه به مدت یک‌ماه تمامی واحدهای صنفی بردسکن تعطیل شد و  بسته حمایتی دولت برای واحدهای صنفی در نظر گرفته‌ شده که دارای بیمه تامین اجتماعی هستند در صورتی که اکثر متصدیان واحدهای صنفی بیمه تامین اجتماعی ندارند. 

وی گفت: پیگیری‌هایی از طریق فرمانداری و اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی در حال انجام است که امید است  مسئولان استانی برای واحدهای صنفی که فاقد بیمه تامین اجتماعی هستند تسهیلاتی را در نظر بگیرند.

وی تعداد واحدهای صنفی بردسکن را 4 هزار واحد  اعلام کرد و گفت: ازاین تعداد 1500 واحد آن تولیدی و مابقی توزیعی است و از مجموع واحدهای صنفی شهرستان بردسکن 500 واحد صنفی فاقد  پروانه فعالیت هستند و از ابتدای امسال 70 واحد صنفی متخلف شناسایی که 66 مورد آن منجر به صلح و سازش شده است و برای 4 واحد پرونده تشکیل و به اداره تعزیرات حکومتی معرفی شده اند.

رئیس اتاق اصناف بردسکن  با اشاره به اینکه 60 درصد از واحدهای صنفی بردسکن اجاره نشین هستند گفت: با توجه به  هزینه  بالای ملک های تجاری متصدیان واحدهای صنفی رغبتی به خرید ملک ندارند  و پرداخت اجاره را مقرون به صرفه می دانند.

وی اظهار داشت: متاسفانه به خاطر نواسنات قیمت در بازار و پایین بودن توان خرید افراد 5 درصد از واحدهای صنفی شهرستان بردسکن تعطیل شده اند و اگر این روند ادامه داشته باشد تاپایان امسال شاهد تعطیلی دیگر واحدهای صنفی در شهرستان خواهیم بود.

رضایی این خبر را هم اعلام کرد:  به رغم همه مشکلات اقتصادی خوشبختانه هیچ کمبودی در بحث تامین ارزاق عمومی و دیگر کالاها در شهرستان نداریم و حتی کارهای خدماتی 50 درصد نسبت به دیگر شهرستان های همجوار  پایین تر است.

وی به واحدهای صنفی مزاحم و آلاینده در سطح شهر بردسکن اشاره کرد و گفت: حداقل 20 درصد از واحدهای صنفی بردسکن جزء مشاغل مزاحم و آلاینده هستند که به دنبال ایجاد شهرک صنفی صنعتی در شهرستان هستیم. 

وی اظهارداشت: علی رغم اینکه زمین مورد نظر این شهرک در شمال شهر بردسکن جانمایی شده است ولی دوسال است  علی رغم پی گیری های انجام شده به خاطر مشکلاتی که بین منابع طبیعی و زمین شهری وجود دارد  نتیجه ای به دنبال نداشته است.

رئیس اتاق اصناف بردسکن  به رونق کسب و کار در بازار بردسکن اشاره کرد و گفت: 70 درصد  مشتریان بازار بردسکن از روستاها هستند و امسال برنامه داریم با فعالیت تعدادی از واحدهای تولیدی از جمله واحد مونتاژ دوچرخه قمری در راستای جهش تولید گام هایی را برداریم.

رضایی گفت: 80 درصد واحدهای صنفی شهرستان بردسکن براثر ویروس کرونا و نوسانات قیمت کالاها نیاز به سرمایه در گردش دارند و متاسفانه به خاطر گرانی کالاها و پایین بودن توان خرید مردم، اجناس خود را 50 درصد تعدیل کرده اند.

رئیس اتاق اصناف بردسکن گفت: اتاق اصناف شهرستان بردسکن بیش از 700 میلیون تومان هزینه حق عضویت را از واحدهای صنفی طلبکار است که چندین سال می باشد به خاطر وضعیت اقتصادی و رکود بازار واحدهای صنفی بدهی خود را پرداخت نکرده اند.

وی همچنین گفت: 25 درصد از واحدهای صنفی شهرستان بردسکن توسط بانوان اداره می شود و از آن طرف اکثر واحدهای صنفی  فاقد پروانه در شهرستان  واحدهای صنفی آرایشگاههای زنانه و خوار و بار در محله‌ها است.

اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی تامین اجتماعی زمین گرانی ویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر