کد خبر: 930259 A

استاندار سمنان خبر داد:

استاندار سمنان گفت : اجرای طرح شتابا می تواند ایده ای موثر برای توانمندسازی ایتام تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) باشد.

به گزارش ایلنا، علیرضا آشناگر استاندار سمنان در دیدار با رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور که صبح امروز دوشنبه دوم تیر ماه در محل کمیته امداد امام خمینی (ره) مرکز برگزار شد با قدردانی از مجموعه اقدامات کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت : مدتها بود که در این اندیشه بودم تا اقدامی ماندگار برای ایتام و نیازمندان به انجام رسانیم که علاوه بر تاثیرات موثر حمایتی ، بعنوان راهکاری در جهت ماندگاری حمایت ها نیز به شمار آید.

استاندار سمنان گفت : کمیته امداد در حال حاضر بیشتر نقش حمایتی و مدد رسانی مالی به ایتام را بر عهده دارد که بی تردید اینگونه حمایت های مالی، نقش بسیار موثری در رفع مشکلات و نیازهای کامل این افراد ایفا نخواهد کرد و لذا لازم است تغییر رویکردی مناسب در جهت توانمند سازی اقشار تحت پوشش این مجموعه به انجام رسد.

علیرضا آشناگر با تمجید از ورود کمیته امداد به اقدامات مولد در برنامه های کاری و حمایتی خود گفت : رویکردهای حمایتی کمیته امداد در موضوع ایتام ، اقدامات مولد نیست و لذا پیشنهاد گردید تا با انجام پروسه ای از امور مربوطه و ایجاد کد بورس و ارائه آموزشهای لازم مقدمات انجام کار مولد همراه با حفظ عزت نفس برای این عزیزان آغاز شود.

استاندار سمنان اضافه کرد در اجرای این پیشنهاد میتوان با ارائه آموزش به ایتام بالای ۱۸ سال ، مدیریت سهام و بازار سرمایه را به خود این عزیزان واگذار نمود و برای افراد کمتر از ۱۸ سال نیز ، کمیته امداد میتواند با قبول قیومیت ایتام و یا واگذاری امور به صندوق های سرمایه گذاری این امر را مدیریت نماید و در این خصوص باید با انجام رایزنی های مختلف با قوه قضائیه موانع موجود را مرتفع نمود.

علیرضا آشناگر در ادامه ضمن تشریح طرح پیشنهادی خود بنام شتابا گفت : در اجرای این طرح ، ایتام با دریافت کد بورسی و حمایت اولیه خیرین یا دولت وارد بازار بورس شده و بر اساس تقسیم بندی سنی ذکر شده فعالیت خود را در بازار سرمایه ادامه خواهند داد.

استاندار سمنان همچنین پیشنهاد کرد تا بمنظور تشویق و ترغیب و نیز توانمند سازی ذی نفعان این طرح ، دولت نسبت به ارائه سهام انگیزشی به این قشر همت گمارده و یا از طریق کارگزاری ها یا کمیته امداد خط ارتباطی برای اینکار در نظر گرفته شود که در اینصورت سهام اولیه به افراد تخصیص داده شده و سپس از محل سود حاصله مبلغ اصلی سرمایه و سهم ، کسر و دریافت گردد.

استاندار اضافه کرد: برای انجام این طرح اقداماتی از سوی نهاد ریاست جمهوری شکل گرفته و امیدواریم با پیگیری های کمیته امداد و باز بینی در ساختار اقتصادی کمیته امداد مقدمات انجام فراگیر این طرح فراهم‌گردد.

استاندار سمنان همچنین گفت : در انجام این طرح کاربردی لازم است تا کمیته امداد نیز واحدی را برای توسعه بازار سرمایه در ساختار اداری خود تعریف نموده تا ضمن تقویت خدمات و حمایت های این نهاد ارزشمند ، اقدامات موثری نیز در جهت توانمند سازی اقشار فراهم گردد.

وی همچنین با اشاره به رونق بازار بورس در کشور از کمیته امداد امام خمینی (ره) درخواست کرد تا نسبت به آموزش فعالیت های اقتصادی و بورس به مددجویان توانمند و واجد شرایط خود اقدام نماید.

استاندار سمنان در پایان این دیدار اظهار امیدواری کرد با حل مسئله ی حضانت ایتام توسط قوه قضائیه ، تامین منابع اعتباری جهت خرید سهام اولیه بورس و ایجاد ساختاری مناسب برای مدیریت این طرح در کمیته امداد و همچنین انجام تفاهم نامه ای در سطح ارشد مدیریتی کشور شاهد تحقق کامل این ایده و توانمند سازی ماندگار ایتام و اقشار کم درآمد باشیم.

شتابا مخفف شبکه توانمند سازی ایتام در بورس ایران است.

 

استاندار سمنان طرح شتابا توانمند سازی ایتام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر