کد خبر: 930140 A

مدیرکل گمرک استان زنجان خبرداد:

مدیرکل گمرک استان زنجان با اشاره به اینکه بیش از 70 درصد صادرات استان زنجان به کشور ترکیه انجام می‌شود، گفت: در ایام شیوع بیماری کرونا با بسته شدن مرز ترکیه صادرات استان با مختل مواجه شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، میرهاشم سیداحمدی، امروز در جلسه کار گروه توسعه و صادرات استان زنجان، با اشاره به میزان صادرات استان زنجان اظهار داشت: در ابتدای امسال تاکنون بیش از 30 میلیون دلار کالا از استان زنجان صادرات شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 51 درصد کاهش یافته است.

مدیرکل گمرک استان زنجان، با اشاره به اینکه بیشترین کالای صادراتی استان زنجان شمش روی است، تصریح کرد: بیش از 70 درصد صادرات استان زنجان به ترکیه انجام می‌شود.

سید احمدی ، عمده کالاهای صادراتی استان زنجان را شمش روی، شمش مس، شمش آلومینیوم، پلیمر پروپلین، کاغذ تیشو، کرافت، تفلوتینگ عنوان کرد و افزود: شمش سرب، محصولات فولادی، مویز، کابل برق و سنگ سرب نیز از جمله کالاهای صادراتی استان است.

وی در ادامه به روند واردات استان زنجان اشاره و بیان کرد: در سه ماهه امسال ارزش کالاهای وارداتی به استان زنجان بیش از ۳۱ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۷ درصد کاهش یافته است.

سید احمدی،  با اشاره به اینکه بیشتر کالاهای صادراتی استان زنجان به ترکیه انجام می‌شود و با بسته شدن مرز این کشور با کاهش صادرات مواجه شدیم ابرار کرد: صادرات کالا از استان زنجان بیشتر به کشورهای ترکیه، آلمان، ایتالیا، ازبکستان، بلاروس، مجارستان، ارمنستان انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: اغلب کالاهای وارداتی استان زنجان ماشین‌آلات، تجهیزات و مواد اولیه برای واحدهای تولیدی در استان  زنجان است.

جواد تاراسی رئیس جهادکشاورزی استان زنجان هم با اشاره به روند صادرات محصولات کشاورزی استان زنجان اشاره و اظهار کرد: در سه ماه نخست امسال بیش از 8 هزار و ۳۰۰ تن انواع محصولات کشاورزی از استان زنجان صادر شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی زنجان محصولات صادراتی حوزه کشاورزی استان زنجان را کشمش، لبنیات، سیب زمینی ، گوجه فرنگی و آبمیوه عنوان کرد و گفت: براساس پیش‌بینی انجام شده امسال بیش از ۴ هزار تن کشمش از استان زنجان صادر می‌شود.

وی با تاکید براینکه کشمش بیشترین سهم صادرات زنجان را به خود اختصاص داده است ابراز کرد: خوشبختانه روند صادرات محصولات کشاورزی از استان زنجان به رشد است.

تاراسی با بیان اینکه متاسفانه امسال باغات زیتون طارم دچار سرما زدگی شد افزود: در سالجاری شاهد کاهش تولید زیتون در استان خواهیم بود.

مدیرکل گمرک استان زنجان/میر هاشم /صادرات به ترکیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر