کد خبر: 929498 A

پس از 80 سال بزودی انجام می شود؛

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین از رونمایی الواح دوره هخامنشی به زودی در موزه این شهر خبرداد.

به گزارش ایلنا، علیرضا خزائلی گفت: این الواح شامل ۴۰ قطعه هستند که چندی پیش با پیگیری‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و رایزنی‌های دستگاه دیپلماسی از آمریکا به ایران وارد شد.

خزائلی اظهار داشت: این الواح به صورت امانت به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین سپرده شده و هفته بعد در آئینی با حضور مسئولان استانی در موزه شهر از آن‌ها رونمایی می‌شود.

این مسئول گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا بازدید از این الواح با تمهیدات خاصی و با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی انجام خواهد شد.

الواح هخامنشی شامل بیش از ۳۰ هزار لوح هستند که اسفند سال ۱۳۱۱ به خط ایلامی و میخی کشف شدند و سه سال بعد با توافق بین دولت وقت ایران و آمریکا برای انجام امور پژوهشی و مطالعاتی و رمزگشایی از متون درج شده در آن‌ها به طور امانت به دانشگاه شیکاگو امانت داده شد.

بخشی از این الواح در سال‌های قبل به کشور بازگشته بودند و بخشی نیز در مهر ماه امسال پس از ۸۰ سال به ایران بازگشتند.

هخامنشیان یکی از قدرتمندترین حکومت‌های ایران و جهان باستان بودند که تاریخ پیدایش آن‌ها به قرن ششم قبل از میلاد مسیح (ع) بازمی گردد.

آثار به جای مانده دوره هخامنشی در تخت جمشید، پاسارگاد و شوش دارای شهرت جهانی هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین افزود: همزمان با رونمایی از الواح هخامنشی، یک اسکلت به همراه متعلقات آن کشف شده از گورستان عصر آهن مربوط به کاوش‌های باستان شناسی در محوطه باستانی سگزآباد نیز به نمایش گذاشته می‌شود.

اسکلت

او اظهار داشت: این اسکلت یافت شده در گورستان عصر آهن که اجزای آن سالم است، با تلاش دانشکده باستان شناسی دانشگاه تهران کشف شده است.

دشت قزوین با داشتن تمدن ۹ هزارساله و وجود محوطه‌های پیش از تاریخ متعدد یکی از مهم‌ترین کانون‌های شکل گیری تمدن در فلات ایران و از محور‌های عمده مطالعات و پژوهش‌های باستان شناسی کشور به شمار می‌رود.

کاوش‌ها و مطالعات باستان شناسی دشت قزوین به ویژه در سگزآباد بوئین زهرا از دهه ۴۰ تاکنون در حال انجام است.

تاکنون بیش از ۴۰ فصل کاوش، حفاری و مطالعات باستان شناسی مربوط به دشت قزوین انجام شده است.

در جریان کاوش‌های باستان‌شناسی در تپه باستانی سگزآباد بوئین زهرا آثاری مانند ظروف، زیورآلات و ابزارآلات جنگی مربوط به عصر آهن ۲ و ۳ کشف شده است.

باستانی صنایع دستی و گردشگری گردشگری و صنایع دستی گورستان موزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر