کد خبر: 929488 A

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان خبر داد:

مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان با اشاره به شرکت بیش از ۳۱ هزار گیلانی در جشنواره کتابخوان رضوی، گفت: ۷۰ درصد شرکت کنندگان را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهند.

به گزارش ایلنا از رشت،پریسا کرمی  در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان رشت با اشاره به اینکه در تمام انجمن‌ها بحث جایگزین جرایم در حوزه کتابخانه های مطرح کرده ایم، اظهار کرد: جلساتی با معاونت پیشگیری دادگستری گیلان برگزار و مقرر شد این امتیاز طی تفاهم نامه‌ای به اداره کل کتابخانه های گیلان داده شود.

وی با بیان اینکه در صورت غفلت از آگاه سازی مخاطب زمینه بروز آسیب‌ها در سطح جامعه فراهم خواهد شد، افزود: باید برنامه ریزی مناسب برای مخاطبان انجام شود در غیر این صورت قطعاً شاهد بروز ناهنجاری‌های بسیار همانند قتل دختر تالشی در جامعه خواهیم بود.

کرمی با اشاره به اینکه کتابخانه‌ها به مراکز پویای فرهنگی تبدیل شده‌اند، گفت: با توجه به فعالیت کتابداران دارای تخصص و دانش بالا شاهد اجرای برنامه‌های فرهنگی جدید و خلاقانه در کتابخانه‌ها هستیم.

وی با تاکید بر ایجاد فضای مناسب کتابخانه‌ای در شهرستان رشت ویژه در فضاهای دارای بافت جمعیت بالا، ادامه داد: در صورت اختصاص فضای مناسب، اداره کل کتابخانه های گیلان این آمادگی را دارد که در آن فضا کتابخانه راه‌اندازی کنند.

مدیر کل کتابخانه های استان گیلان با اشاره به اینکه پروژه راه اندازی بوستان کتاب رشت، تصریح کرد: این اداره کل برنامه‌های خود برای بهره گیری از فضای این بوستان را ارائه کرده اما متأسفانه در سال‌های گذشته اقدام مؤثری در راه اندازی این بوستان شاهد نبوده ایم.

وی با تاکید بر ضرورت جذب کودکان به فضای کتابخانه ها و توصیه رهبری در این زمینه افزود: کتاب باید در سبد خانوار قرار گیرد داشتن کودکان کتاب خوان سبب می‌شود که دیگر نگران آینده جامعه نباشیم.

کرمی همچنین به تعطیلی فعالیت‌های کتابخانه ها در طول چهار ماه گذشته با توجه به شیوع ویروس کرونا اشاره و اظهار کرد: به رغم تعطیلی حضور فیزیکی در کتابخانه ها، کتابداران برنامه‌های فرهنگی را در قالب شبکه‌های مجازی اجرا کرده اند.

وی با اشاره به بازگشایی کتابخانه‌ها و حضور فیزیکی اعضا از امروز، افزود: تمهیدات لازم درباره دستورالعمل‌های ابلاغی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شده است.

کرمی به برگزاری دهمین دوره جشنواره کتابخانه رضوی در فضای مجازی نیز اشاره کرد و گفت: بیش از ۳۱ هزار گیلانی در این جشنواره مشارکت داشتند و بر اساس آمارهای ارائه شده بیش از ۷۰ درصدی شرکت‌کنندگان را نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهند لذا نیازمند برنامه‌ریزی بهتری برای بهره‌گیری جوانان و نوجوانان از فضای فرهنگی کتابخانه‌ها هستیم.

 

جوانان و نوجوانان کتابخانه های عمومی کودکان ویروس صبح یکشنبه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر