کد خبر: 929355 A

استاندار زنجان خبرداد:

استاندار زنجان، بر ضرورت پویاسازی گمرک استان زنجان تاکید کرد و گفت: صادرات کالا از استان زنجان ۳۷ درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، فتح الله حقیقی، شامگاه شنبه در جلسه کار گروه توسعه و صادرات در محل استانداری زنجان، اظهار داشت: اقدامات عملیاتی برای پویاسازی گمرک زنجان با همراهی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و سازمان مدیریت و برنامه ریزی در دستور کار قرار گیرد.

استاندار زنجان،  به وضعیت مطلوب صادرات استان زنجان در طی سال های گذشته اشاره کرد و گفت: شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها این صنعت را در استان زنجان کاهش داده است.

وی با یادآوری اینکه صادرات کالا از استان ۳۷ درصد کاهش دارد، ادامه داد: در سال جاری صادرات استان با برنامه ریزی هدفمند گمرک استان افزایش پیدا می‌کند.

استاندار زنجان با یادآوری اینکه 75 درصد صادرات کالای استان مربوط به سرب و روی است، گفت: به دلیل اینکه خاک سرب و روی مورد نیاز کشور بود صادرات سرب و روی به خوبی انجام نشد.

حقیقی به هدف گذاری نقشه راه تجارت استان و نتایج ارزشمند آن اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی های لازم برای روان سازی صادرات کالا در استان زنجان مورد تاکید قرار گیرد.

مدیرکل گمرک استان زنجان هم با اشاره به صادرات ۲۲۳ میلیون دلار در 12 ماهه سال گذشته گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ نیز ۳۷ درصد کاهش دارد.

سید میرهاشم احمدی با بیان اینکه طی ۱۲ ماهه سال گذشته بیش از ۳۴۶ میلیون دلار واردات کالا به استان  انجام شد، گفت: این رقم نسبت به سال ۹۷ نیز ۲۸ درصد رشد دارد و از نظر وزنی هم بیش از ۳۴۷ هزار تن معادل دو درصد رشد دارد.

به گفته وی، در سه ماهه سال جاری بیش از ۳۰ میلیون دلار صادرات کالا از استان زنجان داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۵۱ درصد کاهش دارد و واردات کالا به استان هم بیش از ۳۱ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هم بیش از ۶۷ درصد کاهش دارد.

وی با بیان اینکه بیشترین واردات کالا از کشور ترکیه و عراق است و بسته بودن مرز ترکیه باعث شده صادرات کالا به این کشور هم کاهش پیدا کند، افزود: بیشترین کالای صادراتی استان شمش روی است و ترکیه بیش از ۵۷ درصد ازمقصد صادراتی استان را به خود اختصاص داده است.

استاندار زنجان /فتح الله حقیقی/ صادرات سرب و روی و مواد معدنی زن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر