کد خبر: 929171 A

استاندار خراسان رضوی مطرح کرد؛

خراسان رضوی شایستگی این را دارد که به دلیل ظرفیت‌های اجتماعی و اقتصادی و اهمیت استان، به عنوان پایلوت استانی در کل کشور مطرح شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، علیرضا رزم‌حسینی در جلسه شورای اداری استان که در سالن جلسات شهید باهنر استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: استان از نمایندگان بسیار فهیم و کاربلدی برخوردار بوده که از این پس توسعه استان را با همکاری همه مسئولان، نمایندگان، ائمه جمعه و همه دست‌اندرکاران مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی با جدیت بیشتری نسبت به گذشته دنبال خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه کرونا همچنان در کشور و در دنیا وجود دارد، عنوان کرد: این بیماری قبلا در مناطق سردسیر جهان بوده و اکنون به مناطق گرمسیر هم سرایت کرده و هرمزگان، خوزستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان به عنوان مناطق قرمز اعلام شدند. در خراسان هم از قبل از عید دچار این بیماری شدیم که با همراهی و مساعدت همه دستگاه‌های استانی و مدیریتی که صورت گرفت، تا امروز شرایط قابل قبولی پیدا کردیم.

رزم‌حسینی افزود: نهادها همکاری بسیار خوبی داشتند، کنترل، نظارت و اجرای پروتکل‌های بهداشتی توسط دستگاه سلامت استان انجام شد و مراقبت‌های خوبی در درمان، پیشگیری و پیش‌بینی صورت گرفت که در استان همچنان ادامه دارد. مدیریت واحد دستگاه سلامت از امتیازات استان است، در استان با وجود اینکه چند دانشگاه علوم پزشکی مستقل داشتیم، در بدو این بیماری مدیریت واحد انتخاب و ابلاغ شد و در استان اجرا می‌شود.

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: آستان قدس رضوی و تولیت همکاری بسیار خوبی داشتند. اکنون که صحن‌ها به صورت ۲۴ ساعته باز است، پروتکل‌های بهداشتی به خوبی اجرا می شود، البته مردم باید بیشتر رعایت کنند، اما بر اساس گزارش ستاد ملی که امروز اعلام شد و قبلا هم خودمان می‌دانستیم، آستان قدس و مدیران به خوبی کار کردند که کار نمونه‎‌ای در سطح ملی شد و آستان قدس، مراکز مذهبی و مساجد ما بیشتر از مناطق دیگر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند.

وی با اشاره به اینکه در گزارش ستاد ملی کرونا ایران در حوزه آسیب‌های اجتماعی یعنی بیماری‌های مرتبط با بعد کرونا مانند افسردگی و بیماری‌های روانی، جایگاه خوبی در عالم داشته، تصریح کرد: یک بخش به دلیل رعایت مسائل مذهبی و مردم است، قرابت با دعاها باعث شده پایین‌ترین آمار افسردگی‌ها و خودکشی‌ها را داشته باشیم و در استان هم به همین طریق بوده و از این جهت آمارها کاهنده است. باید این مراقبت را ادامه دهیم، نباید غفلت و عادی‌سازی کرده و فکر کنیم تمام شده، در برخی استان ها تازه شروع شده و تا پایان سال خواهد بود.

رزم‌حسینی ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی که با مردم سروکار دارند باید حتما این مراقبت‌ها را انجام دهند و نظارت‌های ویژه داشته باشند و اگر تخلفی صورت می‌گیرد، تذکر دهند. ممکن است در صورتی که در هفته‌های بعد شرایط خوب نباشد، ستاد ملی کرونا شرایط سخت‌تری اعلام کند که ما مجبور به اجرا هستیم. تا امروز وضعیت استان قابل قبول بوده و ما در رتبه‎‌های پایین جدول قرار داریم که این نشان از مراقبت و رعایت مردم و مدیریت کل مجموعه استان است، امیدواریم همین روند ادامه داشته باشد.

استاندار خراسان رضوی گفت: در شرایطی که کرونا وجود دارد، مراجعه مردمی به دستگاه‌های اجرایی صورت می‌گیرد که خواهش ما از مدیران و فرمانداران این است که با روی خوش استقبال کنند، احترام بگذارند و مشی پیامبر (ص) که خوش‌خلقی با مردم بوده را رعایت کنند. دستگاه‌های اجرایی حتما ملاقات‌های هفتگی داشته باشند و دستگاه‌هایی که این کار را انجام نمی‌دهند، آن را در دستور کار خود قرار دهند.

وی بیان کرد: امروز در استان دستگاه‌های نظارتی تسهیل‌کننده و کمک‌کننده هستند و هدف ستاد تدابیر ویژه اقتصادی کمک به اجرای سیاست‌های اقتصادی، فرهنگی و توسعه‌ای استان است و تمام‌قد این کار را خواهیم کرد. در این ستاد مبتنی بر اجماع حرکت می‌کنیم. در خصوص طرح ثامن که ۲۰ سال در استان بلاتکلیف مانده، حتما با اعضا اجماع خواهیم کرد، در موضوعات مختلف نیز اینگونه بوده و این نگاه را دنبال خواهیم کرد.

رزم‌حسینی خاطرنشان کرد: خراسان رضوی شایستگی این را دارد که به دلیل ظرفیت‌های اجتماعی و اقتصادی و اهمیت استان، به عنوان پایلوت استانی در کل کشور مطرح شود و مدعی این کار هم هست، این کار را دنبال خواهیم کرد و گزارش خواهیم داد. دستگاه‌های اجرایی هرجا گره ای در این رابطه هست، حتما به ستاد تدابیر ویژه اقتصادی که دبیرخانه فعالی دارد، منعکس کنند و ما هم بررسی خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه رسانه‌های استان در جهت تقویت وحدت بیشتر کار کنند و حفظ آبروی مومنان را در دستور کار قرار دهند، تصریح کرد: شبکه‌های مجازی درست نشده که باعث شود آبروی مومنی حتی اگر به حق باشد، ریخته شود. ما حق نداریم این کار را انجام دهیم، وقتی خدا ستارالعیوب است، ما باید در جهت حفظ آبروی مومنان تلاش کنیم، اگر کسی لغزشی داشته باشد نباید منشاء انتشار باشیم و باعث بی‌اعتمادی مردم به نظام و مسئولان شویم. ستاد اطلاعات ویژه اقتصادی در دستور کار ما قرار دارد که کار آن تنها اقتصادی نیست، بلکه کار اجتماعی، فرهنگی و امنیتی هم هست.

آستان قدس رضوی اجتماعی و اقتصادی خراسان رضوی سلامت مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر