کد خبر: 928829 A

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار خبر داد:

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: امسال با بارش‌های خوب بهاره و سطح زیر کشت پیش‌بینی می‌شود حدود دو هزار و پانصد تن زیره مرغوب در سبزوار تولید شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از سبزوار، منصور برغمدی در نشست با اصحاب رسانه گفت : اغلب تولیدات کشاورزان شامل  گندم، جو، زیره، گیاهان دارویی، آلوئه ورا، کلزا، پسته و همچنین پرورش دام سبک، شیلات و تولید گوشت قرمز است . 

وی با اعلام‌ رشد  ۱۵ درصدی تولید زیره در شهرستان خاطرنشان کرد : زیره سبز سبزوار از بهترین و مرغوب‌ترین زیره‌های کشورمان است و حدود ۹۵ درصد آن به خارج کشور به خصوص کشور‌های اروپایی صادر می‌شود.

 برغمدی در ادامه گفت : این شهرستان با تولید افزون بر ۶۵ هزار تن جو نیز رتبه نخست تولید این محصول ، را در استان خراسان رضوی داردومحصول جو در ۸۰ درصد مزارع شهرستان به صورت مکانیزه و با دستگاه های بذرکار و کشت مستقیم کاشته می شود.

وی با اشاره به اینکه  سبزوار در کاشت و برداشت گندم به خودکفایی رسیده است عامل موثر آن را استفاده از بذر مرغوب دانست .

مدیر جهاد کشاورزی ادامه داد: آموزش و ترویج کشاورزی نوین و اصلاح الگوی کشت همچنین اجرای طرح تغییر الگوی کشت به سمت گیاهان کم آب بر و استفاده از گونه های جدید، از جمله اقدامات دیگری است که در دستور کار این اداره قراردارد .

برغمدی با اشاره به اهمیت صنایع تبدیلی و استفاده از ظرفیت های این شهرستان دراین حوزه گفت: توسعه سرمایه گذاری در عرصه صنایع تبدیلی بسیار اهمیت دارد زیرا که محصولات فرآوری شده این عرصه از ارزش افزوده بالایی بر خوردار است .

وی با اشاره به پیامدهای ویروس کرونا بر مشاغل این حوزه اعلام کرد: شیوع ویروس کرونا طی سه ماه گذشته به ۸۰ درصد از مجموع ۳۶۰ واحد مرغداری این شهرستان خسارت وارد کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سبزوار تشریح کرد: تعطیلی رستوران ها، لغو مراسمات و مجالس بر اثر شیوع بیماری کرونا سبب کاهش قیمت مرغ زنده و خسارت به مرغداران شده است.

برغمدی با بیان اینکه شهرستان سبزوار در تولید ماهیان خاویاری نیزدر استان پیشگام است، افزود: هم اکنون پنج واحد پرورش خاویار درشهرستان فعال است .

برغمدی اظهار داشت: با توجه به اقلیم و منابع مناسب آب در سبزوار و ارزش صادراتی محصول خاویار و اشتغالزایی این حوزه فرصت مناسب جهت سرمایه گذاری فراهم است.

استان خراسان رضوی استفاده از ظرفیت جهاد کشاورزی خاویار گوشت قرمز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر