کد خبر: 928648 A

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مطرح کرد:

مدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین گفت: نصب تابلوهای عبور حیوانات در برخی از جاده‌های این استان ضروری بوده به کاهش تلفات این جانوران بر اثر برخورد با وسایل نقلیه منجر می‌شود.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از قزوین، حسن عباس‌نژاد با اعلام این خبر افزود: در پیشگیری از حوادث جاده‌ای نصب تابلو و ایجاد مسیرهای امن عبور حیات وحش موثر است و با اینکه اهمیت موضوع به دستگاه‌های مربوطه اعلام شده است اما اقدامی در جاده‌ها صورت نمی‌گیرد.

وی اضافه کرد: هر چند جاده‌های ایران استانداردهای لازم برای عبور حیوانات حیات وحش را حتی در مناطق حفاظت شده و پارک‌های ملی دارا نیستند، اما در بسیاری از موارد با نصب تابلوهای هشداردهنده می‌توان تاحدودی حوادث و تلفات این جانوران را کاهش داد.

عباس‌نژاد با بیان اینکه در برخی موارد چنین حوادثی به رفتار گونه‌های وحشی نیز بستگی دارد، اظهار داشت: مارها به دلیل خونسرد بودن در مناطق گرم که شب‌های سرد دارد، آسفالت را به دلیل رنگ و جنسش که جاذب گرما است انتخاب کرده و خودروهای عبوری نیز از روی آنها عبور می‌کنند. 

این مسئول بیان داشت: آمار تلفات گوشتخواران نیز در جاده‌های استان قزوین بالاست و بررسی‌ها نشان می‌دهد که اغلب این حیوانات بیمار بوده و تهدیدات را به درستی تشخیص نمی‌دهند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست قزوین خاطرنشان کرد: نصب تابلوهای عبور حیوانات مخصوصا در مناطق روستایی و برون شهری از اهمیت بسیار بالایی برخودار است.

چندی پیش یک مار افعی پلنگی در گردنه فلار بر اثر عبور خودرو تلف شده و انتشار تصویر آن در فضای مجازی باعث آزرده خاطر شدن فعالان زیست محیطی شده بود.

جاده جانوران حفاظت محیط زیست فضای مجازی وسایل نقلیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر