کد خبر: 922354 A

در آذربایجان غربی صورت خواهد گرفت؛

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: با هدف تامین آب شرب، کشاورزی و تامین حقابه دریاچه ارومیه سد مخزنی اشنویه (چپرآباد) آذربایجان غربی افتتاح می شود.

به گزارش ایلنا، اتابک جعفری ضمن اعلام این خبر و با اشاره به برگزاری پویش هر هفته الف-ب ایران گفت: پویش هر هفته الف – ب ایران که به بررسی وضعیت، افتتاح و کلنگ زنی طرح های صنعت آب و برق اختصاص دارد این هفته به میزبانی آذربایجان غربی برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: افتتاح سد مخزنی اشنویه (چپرآباد) از برنامه‌های این هفته پویش هر هفته الف –ب ایران خواهد بود، این طرح بر روی رودخانه کانی‌رش از سرشاخه های کوچک رودخانه گدار احداث شده است و از طریق کانال سد جلدیان بخشی از آب مازاد سد سیلوه پیرانشهر را به رودخانه گدار و از آن طرق به دریاچه ارومیه خواهد رساند.

مدیرعامل آب منطقهای آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: پیش از بحرانی شدن وضعیت دریاچه ارومیه مطالعات انجام شده برای احداث سد چپرآباد بر اساس ظرفیت 127 میلیون متر مکعبی و آب رسانی به 36 هزار هکتار از اراضی کشاورزی انجام شده بود که بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه و با تجدید مطالعات صورت گرفته گنجایش این سد به 38 میلیون مترمکعب تقلیل پیدا کرد.

جعفری افزود: هم اکنون سد چپرآباد امکان تامین آب شرب شهرهای اشنویه، نالوس، نقده و محمدیار به میزان 12.3 میلیون مترمکعب خواهد داشت و آب مورد نیاز اراضی کشاورزی منطقه به میزان یک هزار و 100 هکتار را نیز تامین خواهد کرد.

وی ابراز امیدواری گرد و گفت: با بهره برداری از سد اشنویه میزان برداشت از رودحانه گدار کاهش یافته و امکان تامین 237 میلیون مترمکعب آب از طریق رودخانه گدار به دریاچه ارومیه نیز فراهم خواهد شد.

سد چپرآباد در 10 کیلومتری شهرستان اشنویه از نوع خاکی با هسته رسی بوده که طول تاج آن 488 و عرض تاج 10 متر است و با اعتباری بالغ بر 324 میلیارد تومان اجرا شده و در عملیات ساخت سد بیش از 1 میلیون و 890 هزار مترمکعب خاکبرداری و سنگ‌بردرای صورت گرفته همچنین بیش از یک هزار تن آرماتور بندی، 23 هزار مترمکعب بتن ریزی و 115 کیلومتر حفاری و تزریق انجام شده است.

آذربایجان غربی دریاچه ارومیه کشاورزی اشنویه منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر