کد خبر: 922210 A

رئیس میراث فرهنگی نیشابور خبر داد:

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیشابور از تخریب خانه تاریخی استاد پرویز مشکاتیان که به پدر سنتور ایران نیز شهرت داشت، در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از نیشابور، محمد اسماعیل اعتمادی در این خصوص گفت: تخریب این خانه تاریخی صبح امروز توسط مالک آن انجام گرفت که متأسفانه بعد از اطلاع ما حدود ۹۰ درصد بنا تخریب شده بود.

وی با بیان اینکه با پیگیری و دستور مقام قضایی تخریب بنا متوقف شد، افزود: اداره میراث فرهنگی شهرستان در حال انجام مراحل پایانی ثبت ملی این خانه تاریخی بوده و این موضوع را به مالک نیز اطلاع داده بودیم، اما متأسفانه مالک بدون اطلاع ما اقدام به تخریب بنا کرده است.

وی اظهار داشت: امکان بازسازی مجدد بنا نیز وجود دارد چرا که این خانه تاریخی، معماری خاصی ندارد بلکه از لحاظ شخصیتی و جایگاهی ارزش فرهنگی دارد که می توانست به موزه تبدیل شود. 

گفتنی است سومین خانه تاریخی در نیشابور خانه پرویز مشکاتیان که وی مشهور به پدر سنتور ایران از برجسته ترین آهنگسازان و پژوهشگران موسیقی ایران پس از انقلاب محسوب می شود تخریب شد، همچنین پیش از این خانه استاد معمار باشی در خیابان رازی و خانه تاریخی رئیس التجار در خیابان اسدآبادی شمالی این شهرستان در غفلت مسئولین تخریب شد.

ایران پدر صنایع دستی و گردشگری معماری موزه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر