کد خبر: 921951 A

در ساوجبلاغ ؛

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز از کشف شش ظرف سفالی تاریخی در کاوش‌های تپه باستانی موشلان در شهرستان ساوجبلاغ خبر داد.

به گزارش ایلنا، فریدون محمدی در خصوص نتایج بررسی پژوهش های باستانی بدست آمده  در محوطه تاریخی موشلان تپه از کشف شش ظرف سفالی تاریخی در این محوطه، خبر داد.

محمدی گفت: در این راستا به دنبال کشف لایه های باستانی و یافته هایی مبنی بر وجود ظروف سفالی در  سایت تاریخی موشلان، پژوهش های تیم باستان شناسی ادامه پیدا کرد و به آثار ارزشمند تاریخی دست پیدا کردیم.

وی در ادامه گفت: در پی این کاوش‌ها شش ظرف کامل سفالی که تخمین زده می شود مربوط به هزاره پنجم باشد، کشف شده است که مشتمل بر ظروف پایه‌دار، خمره‌های سفالی و ظروفی با آبریز ناودانی شکل قرمز با نقوش هندسی و حیوانی (نقش بز) است که در نوع خود منحصر بفرد است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز تاکید کرد: حال با دستیابی به این ظروف سفالی تاریخی، مقرر شده است تا در خصوص وضعیت عرصه و حریم موشلان تپه اسماعیل آباد، مجدد مطالعاتی توسط تیم های پژوهشی انجام شود.

وی گفت: با توجه به اهمیت تعیین عرصه و حریم تپه باستانی موشلان شهرستان ساوجبلاغ در سال های گذشته به دلیل تعریف نکردن این حریم، زمین خواران زیادی از موقعیت استفاده کرده و باغ هایی را در آن نزدیکی ها احداث کردند که با مطالعات جدید  آثار جدید تاریخی نیز در محل این باغات کشف شده است.

محمدی در پایان گفت: باتوجه به آثار بدست آمده سفالی که متعلق به هزاره چهارم و پنجم قبل از میلاد است و همچنین با درنظر گرفتن 10 طبقه معماری، ادامه عملیات گمانه زنی در موشلان تپه به منظور تعیین عرصه و حریم این محوطه تاریخی با یک بازنگری دنبال می شود.

کشف ظروف سفالی تاربخی میراث فرهنگی استان البرز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر