کد خبر: 921811 A

مدیرکل میراث فرهنگی، در گفت و گو باایلنا خبرداد:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان از احیای تنورسازی در روستای گلابر زنجان با قدمت ۱۵۰ سال خبر داد.

به گزارش ایلنا از زنجان، امیر ارجمند امیروز با اعلام این خبر به خبرنگار ایلنا در زنجان، اظهار داشت: تنور سنتی بخشی ازهنرسفالگری است که در نوع خود بی نظیراست و احیاء، گسترش، تجهیزات، ایجاد فضای آموزشی و حمایت ازهنرمندان و هنرهای دستی می تواند کمک شایانی برای زنده نگه داشتن این هنر در شهرستان ایجرود این استان باشد که در این زمینه میراث فرهنگی زنجان هم به کمک فعالان این هنر-صنعت  می آید.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان، ادامه داد: تنورسازی و ‌سفالگری زنان روستای گلابر زنجان همچون دارایی ارزشمند نسل ‌به ‌نسل منتقل شده است و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان هنرمندان تنورسازی ایجرود را درساخت کارگاه یاری می کند و به متقاضیان تسهیلات پرداخت خواهد کرد. ارائه تسهیلات یکی از برنامه‌هایی است که در معاونت صنایع‌دستی در قالب کمک به‌منظور توسعه کسب‌وکارها، فرصت سازی، ایجاد انعطاف بیشتر در محیط‌های بازرگانی، تجاری و تسهیلگری برای فعالان و کمک به ذی‌نفعان در نظر گرفته می‌شود.

وی،  تصریح کرد: تنورسازی سالهاست در این روستا تنها مختص بانوان میانسال و مسن شده است و ادامه این کار برای جوانان و دختران روستایی نیازمند حمایت و در نظر گرفتن تشویق‌هایی از جمله بیمه شدن افراد فعال، ایجاد کارگاه، ایجاد زمینه­ های فروش بیشتر و... در این عرصه است. در حال حاضر نیز کلاس‎های مورد نظر برای آموزش این رشته‎ در شهرستان ایجرود دایر می­ شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان، یادآورشد: تنورهای ساخته شده در کارگاه گلابر در شهرستان ایجرود به شهرهایی همچون تهران، کرج، ارومیه، میانه، تبریز، همدان، قزوین و اخیرا به خوزستان ارسال می‌شود.

ارجمند، در پایان گفت و گو با ایلنا، یادآور شد: برای حمایت بیشتر از هنرمندان صنایع‌دستی در همه رشته ها، پرداخت تسهیلات به فعالان این حوزه در سال ۹۹ نیز ادامه دارد.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان، /امیر ارجمند /
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر