کد خبر: 921415 A

وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی:

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طرح «هرخانه یک پایگاه سلامت» فصلی نو در ارائه خدمات بهداشتی به مردم شریف ایران و الگوی مناسب درمانی برای دیگر کشورهای جهان است.

به گزارش ایلنا، سعید نمکی روز دوشنبه در آیین ویدئو کنفرانسی گسترش کشوری برنامه "هرخانه یک پایگاه سلامت" افزود: اصحاب رسانه و صدا و سیما در اعتلای سطح آگاهی و فرهنگ سازی مقابله با کرونا ویروس خوش درخشیدند و از روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی که ایده پایلوت پایگاه هرخانه یک پایگاه سلامت را پذیرفتند، تشکر و قدردانی می کنم.

نمکی اضافه کرد: با ساختار دولتی و بدون جامعه محور کردن ارائه خدمت ، در حوزه بهداشت و سلامت راه به جایی نخواهیم برد و با مردمی شدن و اجتماعی شدن مسایل بهداشتی می توان برای آگاهی بخشی و سلامت جامعه اقدام کرد.

وی تصریح کرد: طرح پرونده سلامت الکترونیک اقدامی مهم برای توسعه بهداشتی در کشور بود و خون تازه به ساختار جدید نظام سلامت با اجرای طرح هرخانه یک پایگاه سلامت تزریق خواهد شد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه قرار بود طرح «هرخانه یک پایگاه سلامت» در ۱۲ اسفند ۹۸ به صورت رسمی در کشور آغاز شود، گفت: اما به دلیل شیوع کرونا ویروس این آیین به امروز موکول شد.

وی افزود: ۲۰ میلیون سفیر سلامت به عنوان بزرگترین و موثرترین ابزار برای اجرای طرح هرخانه یک پایگاه سلامت هستند و این سفیران در تسریع مقابله با کرونا ویروس نقش غیرقابل انکاری دارند.

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: حضور فعال سفیران سلامت در خانواده در کیفیت زندگی و سلامت تاثیر شایانی دارد و بانوان در اجرای این طرح محور هستند.

وی افزود: بانوان اصلی ترین محور طرح سفیر سلامت هستند و افراد عاشق در اجرای این طرح از سوی دانشگاه های پزشکی مسئولیت بگیرند و تمام بخش های دانشگاه ها باید درگیر شوند.

نمکی اضافه کرد: دانشجویان برای آموزش های جامعه محور باید وارد صحنه شوند و به فرض مثال دانشجویان پرستاری ما نباید تنها در کنار تخت بیمارستان آموزش ببینند و آموزش های لازم را در خانه ها به سفیران سلامت ارایه دهد.

وی تصریح کرد: از ظریفیت های سازمان های مردم نهاد برای اجرای این طرح استفاده شود و با مردم باید به زبان مردم صحبت شود و در اجرای این طرح حتما به دنبال دارای مدارک تحصیلی سفیران سلامت نباشیم.

وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: باید با زبان قابل فهم برای صحبت با سفیران سلامت اقدام کرد و از ابزارهای مختلف آموزشی با توجه به فرهنگ ها استفاده شود.

نمکی ادامه داد: الگو های مناسب برای فرهنگ های مختلف باهدف اجرای دقیق هرخانه یک پایگاه سلامت و آموزش سفیران سلامت در دستور کار قرار گیرد و براساس مکانیزم‌های کاربردی در اجرای این طرح اقدام شود.

نمکی گفت: از قابلیت های مختلف استانها استفاده شود و به گونه ای این طرح اجرا شود که در هر ماه، گزارش کار ارایه شود.

وزیر بهداشت اضافه کرد: فصلی نو در نظام ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در کشور آغاز شد و پیوست های جدیدی در مراقبت و پیشگیری های اولیه آغاز خواهد شد و بسیاری از کشورهای جهان با الگو برداری از این طرح برای افزایش سلامت مردم کشورهای خود تلاش خواهند کرد.

وی خاطر نشان کرد: ایران در جامعه محور شدن آموزش‌های پزشکی به عنوان کشور شاخص و الگوی موفق جهانی مطرح است و در بحث مقابله با کرونا ویروس، بسیاری از کشورها از ایران الگو برداری کردند.

وی افزود: اگر هجمه ای از کرونا در پاییز امسال شیوع پیدا کند، ایران دارای ۲۰ میلیون سفیر سلامت است که مهار این ویروس راحت تر انجام خواهد شد.

 

کرونا ویروس وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی طرح هر خانه یک پایگاه سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر