کد خبر: 921392 A

رئیس سازمان صمت استان مطرح کرد؛

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت:آمار جدید گمرک از تجارت خارجی استان نشان دهنده رشد قابل توجه صادرات غیر نفتی استان در اردیبهشت به نسبت فروردین ماه از لحاظ ارزشی می باشد، که ۸۰ درصد افزایش یافته است .

به گزارش ایلنا از مشهد، محمدرضا مس فروش در این باره اظهار داشت: تجارت خارجی در دو ماهه اول سال 99 به 394 هزار تن رسید که از این حجم 377 هزار تن صادرات و حدود 17 هزار تن واردات بوده است.

وی افزود: ارزش کارنامه 394 هزار تنی استان در این دو ماه نیز به 205 میلیون دلار می رسد که سهم صادرات از مجموع رقم اعلامی، 172 میلیون دلار و واردات نیز 33 میلیون دلار بوده است.

وی گفت: در اردیبهشت ماه، صادرات استان 218 هزار تن کالا به ارزش 110 میلیون دلار بوده است که از لحاظ وزنی رشد 37 درصدی و از لحاظ ارزش رشد 80 درصد را نشان می دهد. همچین در این ماه 5 هزارتن کالا به ارزش 17 میلیون دلار وارد استان شده است که از لحاظ ارزش 6.25 درصد رشد را نشان می دهد.

مس فروش تصریح کرد: مقاصد اصلی کالاهای صادراتی غیرنفتی استان در این مدت به ترتیب افغانستان با حدود 125 میلیون دلار، عراق 15 میلیون دلار، هنگ کنگ 10 میلیون دلار، اسپانیا 10 میلیون دلار، امارات 2.6میلیون دلار و ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان، عمان، پاکستان و قرقیزستان بوده است.

وی افزود: کشورهای اصلی مبداء واردات کالا در این مدت، امارات عربی متحده با 15 میلیون دلار، چین با بیش از 5 میلیون دلار، ازبکستان حدود 3 میلیون دلار، ترکیه بیش از 2.6 میلیون دلار، هند بیش از 2 میلیون دلار روسیه بیش از یک میلیون دلار ، اکراین، قرقیزستان و آلمان است.

وی گفت: اقلام عمده صادراتی استان نیز شامل زعفران، سیب، هندوانه، چربی حیوانی، لبنیات، پرتقال، روغن های سبک، پسته، سیب زمینی و میله های آهنی و اقلام عمده وارداتی نیز شامل گوشی تلفن همراه، پنبه، ماشین آلات صنعتی، کلرور پتاسیم، اسانس و لاستیک است.

تجارت خراسان رضوی رشد سازمان صنعت معدن و تجارت گمرک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر