کد خبر: 921153 A

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز :

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، افزایش نمونه برداری‌های سرپایی، بیماریابی و در عین حال عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی برخی افراد و مشاغل را علت افزایش موارد مثبت بیماری در آذربایجان شرقی عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا،محمد حسین صومی  شب در گفت و گو با خبرنگاران، درباره اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص وضعیت کرونا در آذربایجان شرقی اظهار کرد: قضاوت دکتر جهانپور بر اساس نمونه‌های مثبت ارسالی ما به تهران است.

وی با بیان اینکه هفته گذشته حدود1000 مورد و در طول ۲ هفته اخیر ۲ هزار  مورد جدید کرونا در استان شناسایی شده است، افزود: هر روز حدود ۱۶۰ مورد جدید از کرونای مثبت شناسایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سفید بودن یک منطقه به تعداد فوتی و بستری‌ها بستگی دارد، ادامه داد: تعداد فوتی‌ها و بستری‌های کرونا در آذربایجان شرقی نسبت به چهار هفته گذشته کم‌تر شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: وضعیت استان از نظر فوتی و بستری رو به بهبودی بوده و حتی مناطق کم خطر و سفید نیز در استان بیشتر است.

وی یادآوری کرد: هر فرد مثبت می‌تواند یک تا سه نفر را آلوده کند، از این رو امکان افزایش آمار وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه مردم به هیچ وجه نباید کرونا را سهل بگیرند، افزود: حدود سه هزار نفر کادر درمانی و بهداشتی به مبتلایان کرونا در آذربایجان شرقی خدمات ارائه می‌دهند که تحمل لباس‌های کادر درمان به مدت ۲۴ ساعت یا کم‌تر واقعا سخت است.

صومی اضافه کرد: حدود ۱۰ هزار نفر در زمینه شناسایی مبتلایان به کرونا در استان فعالیت دارند و  ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار  تومان نیز برای هر آزمایش کرونا هزینه می‌شود و تاکنون بیش از ۲۰ میلیارد تومان فقط برای آزمایشات هزینه صرف شده است.

وی با بیان اینکه وضعیت آذربایجان شرقی از نظر مدیریت بیماری کرونا خوب است، اظهار کرد: شناسایی روزانه متوسط ۱۶۰ نفر مورد جدید نشان می‌دهد که هر روز امکان انتقال بیماری وجود دارد و مردم نکات بهداشتی را رعایت کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، افزایش نمونه‌برداری‌های سرپایی، بیماریابی و در عین حال عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی برخی افراد و مشاغل را علت افزایش موارد مثبت بیماری در آذربایجان شرقی عنوان کرد.

صومی هشدار داد: بر اساس اطلاعات به دست آمده از اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات آذربایجان شرقی، روزانه حدود ۴۰ هزار مهمان وارد استان می‌شوند و این نشان می‌دهد که امکان افزایش انتقال ویروس در این خطه در ماه جاری و آتی وجود دارد.

 

آذربایجان شرقی دانشگاه علوم پزشکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی وزارت بهداشت ویروس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر