کد خبر: 920887 A

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در گفت و گو با ایلنا:

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس با اشاره به اینکه بی شک اماکن تاریخی باید سبب رونق اقتصاد منطقه و خانوارهای روستاهای اطراف آثار باستانی مانند پاسارگاد شود، افزود: زمانی که آرامگاه تاریخی مانند قبر کوروش در منطقه پاسارگاد با پتانسیل های زیاد موجود است زیبنده نیست که مردم آن منطقه مانند روستای مادر سلیمان با مشکلاتی مانند بیکاری، نداشتن نان شب مواجه باشند.

جلال رشیدی کوچی در گفت و گو با ایلنا با اشاره به حفر چاه حوالی نقش رستم افزود: نباید فراموش کرد چاهی که حفاری می شود توانایی جذب آب زیر زمینی تا شعاع 400 متر اطراف خود را دارد بنابراین این احتمال وجود دارد که برداشت بیش از اندازه آب از چاه‌های اطراف نقش رستم باعث آسیب رساندن به این میراث جهانی می‌شود.

نماینده مردم مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان در مجلس با اشاره به حفر چاه حوالی نقش رستم گفت: چند هفته پیش در مجاور نقش رستم چاهی حفاری شده بود که طی صحبتی که با مدیر کل میراث فرهنگی استان داشتم مشکل در حال حل شدن است.

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس در ادامه با بیان اینکه حوزه صنعت، میراث و گردشگری و کشاورزی باید از اولویت های نمایندگان فارس در مجلس باشد،ادامه داد:برای توسعه و پیشرفت این بخش‌ها جلسات متفاوتی را با مدیران کل و مسئولان کشوری برگزار کردیم.

رشیدی با اشاره به اینکه در حال حاضر مقدمات برنامه‌های حوزه میراث فرهنگی حوزه انتخابیه در حال فراهم شدن است بیان کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته از حوزه میراث فرهنگی برای توسعه تمام بخش‌ها در شهرستان مرودشت و دیگر شهرهای حوزه انتخابیه هیچ بهره ای نبردیم.

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس با اشاره به اینکه نگاهم به اماکن تاریخی پاسارگاد و تخت جمشید در آمدزایی و ایجاد اشتغال است تصریح کرد: ضمن احترامی که برای نگاه‌های، ملی، مذهبی، فرهنگی و تاریخی قائلم اما معتقدم از پتانسیل‌های موجود تاریخی در جوار شهرستان‌های مرودشت باید حداکثر استفاده لازم را برای استفاده اقتصادی ببریم.

اگر چه رشیدی معتقد است اماکن تاریخی مانند تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم و .... بیانگر تاریخ و فرهنگ چندین هزارساله ماست و از این جهت بسیار حائز اهمیت است اما پتانسیل های بسیاری برای رونق اقتصادی منطقه دارند.

مسائل سیاسی  اماکن تاریخی را به حاشیه رانده

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه از ظرفیت های آثار باستانی و تاریخی مناطق پاسارگاد و تخت جمشید آن طور که باید و شاید استفاده نکرده‌ایم،افزود: متاسفانه در سال های گذشته مسائل سیاسی باعث شده که استفاده و بهره گیری و بهره مندی اقتصادی از اماکن تاریخی به حاشیه رانده شود.

رشیدی با اشاره به اینکه اختلاف نظرهایی که در سال های گذشته در استان فارس وجود داشت،باعث شد که فارس در بسیاری از مسائل از دیگر مناطق عقب بیفتد، افزود: در بحث بهره گیری از اماکن تاریخی مانند منطقه پاسارگاد نیاز است تا دید امنیتی را به دید فرهنگی تبدیل کنیم و برای  تحقق این مهم برنامه‌هایی را در دستور کار قرار دادیم و اجازه نخواهیم داد که بیگانگان  از ظرفیت های موجود پاسارگاد سو استفاده کنند.

اختلافات درون استانی باعث شده ظرفیت های تاریخی مغفول بماند

نماینده مردم مرودشت، پاسارگاد و ارسنجان در مجلس در ادامه با اشاره به اینکه اختلافات درون استانی در فارس در سال های گذشته باعث شده که بهره گیری از ظرفیت های تاریخی مغفول واقع بماند افزود: اگرچه مناطق باستانی در دیگر نقاط کشور هم وجود دارد اما به دلیل مدیریت مناسب و نگاه در‌آمد زایی و اقتصادی توانسته اند در بخش بهره گیری از اماکن تاریخی موفق عمل کنند.

وی تصریح کرد: بی شک مسئولان بالا دستی هم زمانی که اختلافات درونی استان فارس را مشاهده می کنند دیگر چندان تلاشی برای توسعه این استان انجام نمی دهند.

 

استان فارس بیکاری پاسارگاد مجلس شورای اسلامی ایران آثار باستانی آرامگاه کوروش کبیر تخت جمشید سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فقر اقتصادی نقش رستم فارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر