کد خبر: 919490 A

ایلنا از اصفهان گزارش می دهد؛

چند روزی است هجوم ملخ‌ها به مناطق شهری اردستان موجب نگرانی مردم شده است؛ در حالی که این حشرات به گفته مسئولان جهاد کشاورزی بی‌خطر هستند و تاکنون موردی از آسیب رسانی گزارش نشده است.

به گزارش ایلنا از اصفهان، خبر هجوم ملخ ها همیشه با ترش و وحشت به ویژه برای کشاورزان همراه است. حالا کشاورزان اردستانی نیز احساس خطر کرده اند.

یکی از شهروندان اردستانی به خبرنگار ایلنا گفت: طی چند روز گذشته ملخ ها به شهر اردستان هجوم آورده‌اند و می‌طلبد که مدیریت شهری و شهرداری پیگیر این موضوع باشند.

این کشاورز اردستانی افزود: این موضوع باعث نگرانی ما کشاورزان شده که مبادا این حشرات به درختان و گیاهان ما آسیب بزنند.

این گونه ملخ آفت نیست

مدیر جهاد کشاورزی اردستان در گفت و گو با ایلنا اما تاکید کرد که این گونه ملخ آفت نیست. وی اظهار کرد: این نوع ملخ‌ها آفت به حساب نمی‌آیند و تعداد زیادشان نیز به خاطر شرایط آب وهوایی و بارندگی‌های اخیر در سطح منطقه است.

علی اکبر صالح با بیان اینکه شهرداری‌ها باید با استفاده از یکسری اقدامات بازدارنده با ملخ‌هایی که وارد شهر شده‌اند مبارزه کنند، خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که می توان برای مقابله با این حشرات انجام شود این است که روشنایی پروژکتورهای میادین و بوستان‌ها به منظور جلوگیری از جذب این حشرات به سمتِ شهر، کم و خاموش شوند که البته در حال انجام است.

وی با تأکید بر این که این گونه ملخ‌ها هیچگونه خطری برای مردم، محیط زیست و مزارع کشاورزی ندارند، تصریح کرد: مردم نگرانی و استرسی در این مورد نداشته باشند و با حفظ خونسردی خود در حد امکان با خاموش کردن چراغ‌های اضافی سر در منازل و ساختمان‌ها و معابر، مانع از جذب این نوع حشرات شوند.

ملخ های ناشناخته

اما رئیس اداره منابع طبیعی اردستان در مورد هجوم این ملخ ها نظر متفاوتی نسبت به مدیرجهادکشاورزی این شهرستان دارد. مجید خداپرستان با بیان اینکه این نوع ملخ ها از نظر کارشناسان اداره منابع طبیعی ناشناخته هستند گفت: مشاهدات عینی ما نشان از آسیب زدن به برخی درختان و گیاهان در معابر شهری و منازل دارد.

 وی با بیان اینکه منابع طبیعی اردستان متولی نگهداری ۹۰ هزار تاغ زار شهرستان است و فقط در موضوع ملخ‌های کوهان دار ورود پیدا می کند، گفت: به نظر می رسد که شهرداری ها و جهاد کشاورزی باید در موضوع ملخ‌های ناشناخته وارد میدان شوند.

اردستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر