کد خبر: 919425 A

مختاری خبر داد:

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با اشاره به ضرورت ثبت نام کلیه واحدهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا در سطح استان، عنوان کرد: با توجه به شناور بودن جذب این تسهیلات برای تمامی استان‌ها، واحدهای آسیب دیده واجد شرایط برای بهره مندی از تسهیلات حمایتی هرچه سریعتر به سامانه کارا مراجعه و ثبت‌نام کنند.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس، سهراب مختاری با بیان اینکه ۱۴ رسته‌های شغلی مشمول تسهیلات حمایتی دولت هستند، تصریح کرد: این طرح شامل رسته‌های 14گانه آسیب دیده از شیوع کرونا بوده که توسط وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی اعلام شده است.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان فارس خاطرنشان کرد: متقاضیان با توجه به شرایط اعلام شده شامل قرار داشتن در رسته های 14 گانه اعلامی از سوی دولت، دارا بودن لیست بیمه و کد کارگاهی تامین اجتماعی، فعال بودن در سال 98 (به جز کسب و کارهای تعطیل شده با دستور دولت)، عدم بهره مندی از بیمه بیکاری، عدم تعدیل نیروی کار از 12/ 1/ 98 (بر مبنای اطلاعات بیمه تامین اجتماعی)، تعهد به بازگشت نیروی کار در صورت تعدیل بر اساس متوسط نیروی کار آبان، آذر و دی ماه 98، عقد قرارداد با نیروی کار بر اساس متوسط نیروی کار آبان، آذر و دی ماه 98 و تعهد حفظ آن حداقل تا پایان 99 می توانند جهت پیگیری و دریافت این تسهیلات مراجعه کنند.

مختاری یادآور شد: در این سامانه امکان ثبت اعتراض و رسیدگی به افرادی که مشمول دریافت تسهیلات حمایتی نشده اند نیز وجود دارد.

وی همچنین در خصوص میزان و کارمزد این تسهیلات گفت: کسب و کارهای آسیب دیده تعطیل شده با دستور دولت (مانند رستوران‌ها) به ازای هر بیمه شده مبلغ 16میلیون تومان و کسب و کارهایی (مانند تولیدی پوشاک و..) به ازای هر بیمه شده مبلغ 12 میلیون تومان با نرخ تسهیلات 12 درصد دریافت خواهند کرد و کلیه واحدهایی که به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شدند نیز باید در سامانه کارا ثبت نام کنند که مبلغ تخصیصی به این کسب و کارها نیز 16 میلیون تومان به ازای هر فرد بیمه شده خواهد بود.

مختاری اضافه کرد: همچنین کلیه تسهیلات حمایتی شامل دوره تنفس سه ماهه و بازپرداخت تسهیلات نیز از مهر ماه امسال به مدت 24 ماه است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس در رابطه با جزئیات دریافت تسهیلات توسط کارفرمایان عنوان کرد: بعد از ثبت نام متقاضی در سامانه کارا و پس از بررسی و تایید دستگاه اجرایی صادر کننده مجوز، متقاضی می تواند با ارایه مدارک و تضامین به 18 بانک پرداخت کننده این تسهیلات که در استان مشخص شده مراجعه و نسبت به دریافت تسهیلات اقدام ‌نماید.

مختاری ادامه داد: اعتبار اختصاص داده شده در دو بخش شامل هزینه دستمزد و هزینه‌های عملیاتی پیش‌بینی شده است که بر این اساس کسب و کارهای آسیب دیده تعطیل شده با دستور دولت (مانند رستوران‌ها) از 16میلیون تومان دریافتی بابت هر بیمه شده مبلغ؛ 50 درصد را ‌باید برای هزینه دستمزد و 50 درصد مابقی را برای هزینه های عملیاتی و سایر کسب و کارهای آسیب دیده (مانند تولیدی پوشاک) از 12 میلیون تومان دریافتی بابت هر بیمه شده مبلغ 70 درصد را باید برای هزینه دستمزد و 30 درصد مابقی را برای هزینه های عملیاتی خود اختصاص دهند.

مختاری در خصوص بروز هر گونه تخلف از سوی کارفرمایانی که پس از دریافت تسهیلات نیروی کار خود را حفظ نکنند، تصریح کرد: در صورت عدم رعایت و پایبندی به موارد تعهد شده محرومیت دو ساله از دریافت هر گونه خدمات بانکی شامل ( تسهیلات، ضمانت نامه، اعتبارات اسنادی و ...) و بازپرداخت تسهیلات با نرخ 24 درصد (18 درصد مصوبه شورای پول و اعتبار + 6 درصد جریمه) برای متخلفین در نظر گرفته شده است.

وی همچنین با اشاره به حمایت از دستفروشان و کارگران آسیب دیده از شیوع کرونا گفت: مطابق دستورالعمل طرح خرید اعتباری اضطراری ناشی از شیوع بیماری کرونا که در جلسه مورخ 28/ 12/ 98 هیات وزیران مورد تصویب قرار گرفته است ومقرر شد به اقشار آسیب‌پذیر فاقد درآمد ثابت از قبیل رانندگان تاکسی، اتوبوس، مینی‌بوس و کرایه‌های بین شهری، دستفروشان و کارگران فصلی روزمزد برای خانوارهای یک نفره به میزان یک میلیون تومان و برای سایر خانوارها دو میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

مختاری خاطر نشان کرد : جزییات این طرح جدا از تسهیلات حمایتی کرونا بوده و در حال اجرا است که به محض اعلام از سوی دولت از طریق تارنمای اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس اطلاع‌رسانی خواهد شد‌.

وی با بیان اینکه تعداد خانوار یارانه بگیر استان یک میلیون و ۴۳۶ هزار و ۱۳۸ خانوار است؛ ابراز کرد: از این تعداد یک میلیون و ۴۸ هزار خانوار معیشت بگیر هستند و ۹۹۱ هزار و ۸۷۵ خانوار دریافت کننده تسهیلات هستند.

استان فارس دولت کار و رفاه اجتماعی ویروس استان ها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر