کد خبر: 919410 A

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان:

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: الگوی کشت دیم در سطح ۲۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین با هدف تطبیق و اجرای سیاست سازگاری با کم آبی تهیه و تدوین شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، مجید اسماعیلی با بیان اینکه این الگو برای بهره برداری مطلوب و ارتقای بهره وری در اراضی دیم تهیه و تدوین شده است، اظهار کرد: مجموع اراضی کشاورزی استان ۴۸۹ هزار هکتار است که از این رقم ۲۳۰ هزار هکتار به اراضی دیم اختصاص دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: براساس الگوی تعیین شده در سال جاری ۱۰۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دیم استان به کشت گندم و هفت هزار و ۵۰۰ هکتار نیز به کشت جو اختصاص یافته است که در محصول نخست شاهد توسعه بیش از هفت هزار هکتاری و در محصول دوم نیز شاهد توسعه هزار و ۵۰۰ هکتاری نسبت به سال گذشته هستیم.

این مسئول همچنین از کشت حبوبات در سطح ۱۵ هزار هکتار از اراضی دیم استان قزوین در سال جاری خبر داد.

وی خاطرنشان کرد: با توسعه کشت دیم و استفاده از ارقام کم آب بر در پی ارتقای بهره‌وری فعالیت‌های کشاورزی در استان و همچنین صرفه جویی در مصرف منابع سفره های آبی زیرزمینی هستیم.

اسماعیلی عنوان کرد: به عنوان نمونه در سال ۹۷ هشت هکتار از اراضی کشاورزی استان به کشت زیره اختصاص داشت که این رقم را سال گذشته به ۴۵ هکتار افزایش دادیم و امیدواریم در سال جاری نیز شاهد رشد قابل ملاحظه کشت این محصول کم آب بر باشیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد: در راستای اجرای برنامه های سازگاری با کم آبی تلاش می شود تا با اجرای برنامه های آموزشی کشاورزان را به کشت پاییزه و انتظاری که عملکرد بهتری داشته و آب کم تری نیز نسبت به کشت بهاره مصرف می کند، ترغیب کنیم.

بسته سیاست سازگاری با کم‌آبی در بخش کشاورزی استان قزوین از سال گذشته تهیه شده و از امسال به طور رسمی در دست اجراست.

استان قزوین جهاد کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان کشاورزی سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر