کد خبر: 919079 A

مونسان مطرح کرد:

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی گفت: با توجه به محدودیت ‎های بسیاری که در منابع مالی داریم، امسال هر واحد تولیدی برای گرفتن تسهیلات باید برنامه ارائه دهد در غیر این صورت اخذ تسهیلات امکان‌پذیر نیست.

به گزارش خبرنگار ایلنا از کاشمر، حسن مونسان در نشست شورای هماهنگی بانک‌های کاشمر گفت: با اشاره به وضعیت شیوع ویروس کرونا در سطح بانک‎های استان عنوان کرد: متاسفانه دو نفر از همکاران شبکه بانکی در استان خراسان رضوی به دلیل خدماتی که به مردم ارائه می‌کردند، به ویروس کرونا مبتلا شده و جان خود را از دست دادند.

وی ادامه داد: اگر بانک مرکزی ممنوعیت گرفتن وجوه نقد را ابلاغ کرد به دلیل قطع زنجیره ویروس کرونا بود و انتظار داشتیم بانک‌‌های قرض‌الحسنه کاشمر نیز وجوه نقد را از مردم نمی‎گرفتند.

مونسان بیان کرد: شاید نارضایتی‎ها زیاد بود اما برای سلامت جامعه صندوق‎های قرض‌الحسنه باید دستورالعمل بانک مرکزی را رعایت می‌‌کردند و وجوه نقد را از مشتریان قبول نمی‌‌کردند.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی گفت: طی بررسی به عمل آمده از سوی بانک مرکزی بیش از 80 درصد کارکنانی که در این مدت جان خود را از دست دادند، تحویل‎داران باجه و در تماس با وجوه نقد بودند.

وی اظهار کرد: تمامی تلاش ما بر هدایت مردم به سمت استفاده از بانکداری الکترونیکی است، بیش از 90 درصد امور بانکی به وسیله ابزارهای الکترونیکی قابل انجام است و هیچ ضرورتی برای حضور در شعب وجود ندارد.

مونسان گفت: وجه نقد باید از چرخه بانکی خارج و ساقط شود و از ابزارهای الکترونیکی استفاده گردد، البته بانک‎ها می‌‌توانند همکاری لازم را برای دریافت وجوه نقد به صورت تک باجه‎ای آن هم برای مواقع ضروری داشته باشند.

پذیرش یک هزار و 700 میلیارد تومان تسهیلات برای اولویت‎های استان

وی در ادامه با اشاره به اینکه سال گذشته 406 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای بخش‎های مختلف اختصاص یافت، عنوان کرد: چون اسفند ماه سال قبل شبکه بانکی به حال تعطیل درآمد و فقط برای امور جاری انجام وظیفه می‎شد در اسفند و فروردین‎ماه نتوانستیم تسهیلاتی ارائه دهیم.

مونسان اظهار کرد: بر اساس آماری که در پایان سال گذشته گرفته شد در بخش صنعت و معدن نسبت به مدت مشابه سال ماقبل حدود 52 درصد، بخش کشاورزی 36 درصد، خدمات و گردشگری 28.5 درصد، امور اجتماعی 87 درصد، صادرات 340 درصد رشد داشته‎ایم.

وی گفت: اگر چه طی سال گذشته بخش گردشگری، صنعت و کشاورزی استان رشد بسیار قابل توجهی داشته است، اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا بیشترین خسارت‎ها به استان خراسان که قطب گردشگری کشور محسوب می‌‌شود، وارد گردید.

رئیس اداره امور شعب بانک ملی استان خراسان رضوی از تشکیل کمیته تامین مالی و خبرگان مالی در سطح استان خبر داد و مطرح کرد:  امسال در شبکه بانکی یک هزار و 700 میلیارد تومان به عنوان اولویت‎های استان برای پرداخت تسهیلات توسط شش بانک پذیرش شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه آمادگی کامل برای اجرای پروژه‎ها در شهرستان کاشمر را داریم، گفت: باید شبکه بانکی برای پرداخت تسهیلات چابک سازی شود و سرمایه‌‌گذاران بدون دغدغه به منابع دسترسی پیدا کنند.

مونسان افزود: دو سوم 406 هزار میلیارد ریالی که سال قبل پرداخت شده، از محل وصولی‎ها بوده و بیش از 65 درصد توان تسهیلات دهی بانک‎ها نیز از محل وصولی‎هاست.

وی گفت: اگر توان وصولی‎ها را از بانک‎ها بگیریم به هیچ عنوان قدرت پاسخگویی را نخواهند داشت، باید کمک کنیم تا منابعی که مصرف می‎شود به چرخه اقتصاد برگردد در غیر این صورت امکان تحقق شعار جهش تولید مطلقا وجود ندارد.

مونسان گفت: اگرچه بانک مرکزی آیین نامه اخذ تضامین را اعلام نموده اما اینکه فقط آوردن کارمند را برای ضمانت الزام کنیم با بخشنامه‎ها در تضاد است، بسیاری از کسبه و بازاریان اعتبارشان بیشتر است.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی اظهار کرد: با توجه به اینکه 13 رسته شغلی آسیب دیده از کرونا داریم، همه بانک‎ها مکلف هستند اقساط سه ماهه این رسته‎های شغلی را به پایان دوره انتقال دهند و کسی نمی‌‌تواند در اجرای آن سلیقه‎ای عمل کند.

وی بیان کرد: واحدهای آسیب دیده فقط از یک اسفند تا 31 اردیبهشت‎ماه مشمول این دستور العمل می‎شوند و قبل از آن را باید پرداخت کنند، البته مشاغل دیگری هم هستند که در این رسته‎ها نیستند که مقرر شد شناسایی و اعلام شوند.

استان خراسان رضوی خراسان رضوی رشد کشاورزی منابع مالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر