کد خبر: 917977 A

در گفت و گو با ایلنا مطرح شد؛

عضو هیات رئیسه اتحادیه صادرکنندگان کالاهای صنعتی و معدنی گفت: سرمایه‌گذاران و افرادی که قصد راه اندازی کار تولیدی را دارند به این دلیل که نمی‌توانند از منابع مالی مناسب برخوردار شوند، برای اخذ مجوز باید روزها بسیاری در ادارات و ارگان‌های مختلف رفت و آمد کنند تا در مسیر کار و تولید با مشکلات مواجه می شوند.

مهدی علی پور در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه شیوع بیماری کرونا به صورت ناگهانی تمام جهان را غافلگیر کرد افزود:  این بیماری تاثیرات بسیار عجیبی در کوتاه و بلند مدت در سطح دنیا و در تمام ابعاد گذاشته و خواهد گذاشت.

علی پور در ادامه به راه‌های پر پیچ و خم اقتصادی و سرمایه‌گذاری در ایران و استان فارس اشاره کرد و افزود: در ایران و استان فارس یک فعال اقتصادی برای ثبت شرکت باید یک ماه و نیم دوندگی کند.

وی با اشاره به اینکه باید پذیرفت که ساماندهی بخش های مختلف در دوران پسا کرونا زمان بر است ادامه داد: معمولی شدن وضعیت حداقل به شش ماه زمان نیاز دارد.

عضو هیات رئیسه اتحادیه صادرکنندگان کالاهای صنعتی و معدنی بیان کرد: ویروس کرونا توانسته کشور چین که قدرت اقتصادی مهمی در دنیا است را در بخش تولید و ارتباطات حمل و نقل بین‌المللی زمین گیر کند.

علی پور ادامه داد:با توجه به اینکه اقتصاد ایران برپایه نفت استوار است بنابراین کاهش قیمت نفت باعث شده احیای دوباره اقتصاد کشور  زمان طولانی‌تری را طی کند.

عضو هیات رئیسه اتحادیه صادرکنندگان کالاهای صنعتی و معدنی در ادامه با بیان اینکه بی شک در دوره پسا کرونا کارخانه ها و واحدهای تولیدی با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد،افزود: اما نباید فراموش کرد که به‌رغم تمام بد‌بینی‌های موجود در صورت داشتن  آینده نگری و راهکارهای سریع و  مناسب می توان اقتصاد  دوره پسا کرونا را به خوبی رقم زد.

تلاش برای رفع تحریم‌ها موفق آمیز نبود

عضو هیات رئیسه اتحادیه صادرکنندگان کالاهای صنعتی و معدنی در ادامه با بیان اینکه حدود 40 سال است که کشور با تحریم دست و پنجه نرم می کند خاطر نشان کرد: تلاش هایی که تاکنون جهت برداشته شدن تحریم ها انجام شده خیلی موفقیت آمیز نبوده است.

عضو هیات رئیسه اتحادیه صادرکنندگان کالاهای صنعتی و معدنی با اشاره به اینکه تحریم‌های داخلی و عدم تدبیر مناسب مدیران داخلی به مراتب مشکلات بیشتری را برای ما ایجاد کرده، ادامه داد: در حال حاضر فردی که قصد راه‌اندازی یک واحد تولیدی را دارد با مشکلات عدیده‌ای مواجه می شود.

وی ادامه داد:برای  مثال در کشور عمان فردی که قصد راه‌اندازی واحد تولیدی دارد در صورت تکمیل بودن مدارک پس از سه روز می‌تواند با ثبت شرکت فعالیت خود را آغاز کند اما در ایران این پروسه گاهی ماه ها طول می‌کشد.

unnamed

عضو هیات رئیسه اتحادیه صادرکنندگان کالاهای صنعتی و معدنی در ادامه با اشاره به اینکه تنگ‌نظری‌ها و تحریم‌های داخلی به مراتب مشکلاتی را برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده،خاطر نشان کرد: عدم دسترسی به منابع مالی مناسب مانند بانک‌ها موانع و سدی را برای فعالان حوزه اقتصادی ایجاد کرده‌اند.

وی با بیان اینکه برخی کشورها  برای حمایت از فعالان اقتصادی و کسب و کارها نرخ تسهیلات سود بانکی را به صفر رسانده اند،تصریح کرد: منظور من آن نیست که مسئولان منابع و سرمایه‌های کشور را به تاراج بگذارند اما معتقدم میزان تسهیلات باید با نرخ سود کمتر از 10 درصد و در مدت زمان نهایتا 10 روزه به افراد اهل و تولید کننده واگذار شود.

علی پور در ادامه با انتقاد از مالیات ستانی سازمان امور مالیاتی از واحدهای تولیدی افزود: متاسفانه سازمان مالیاتی به جای شناسایی افراد بدهکار و دریافت مالیات از دلالان سکه و ارز، مسکن و ..... به دنبال دریافت مالیات از  واحدهای تولیدی و شناسنامه دار مانند کارخانه‌ها است به‌طوری‌که احساس می‌شود این سازمان پای خود را بر گلوی تولید‌کنندگان قرار داده است.

گفت و گو: محمدرضا طاهری

 

نویسنده: محمدرضا طاهری روزنامه نگار

ارز سرمایه گذاران سرمایه گذاری مالیات مسکن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر