کد خبر: 917759 A

معاون وزیر صمت خبر داد:

معاون وزیر صمت گفت: برنامه ریزی های سال جاری در بخش معدن و صنایع معدنی در چارچوب جهش تولید و بر مبنای دو موضوع گسترش فعالیت های اکتشافی و دیگری رشد بهره برداری از صنایع معدنی طراحی شده است.

به گزارش ایلنا، داریوش اسماعیلی با اشاره به اینکه معدن ذخیره مطمئن جهش اقتصادی است، گفت : اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی در راستای دستیابی به اقتصاد غیر نفتی و تحقق اقتصاد مقاومتی است و اجرای این مهم در توسعه فعالیت‌های معدنی، صنایع معدنی، افزایش اشتغال پایدار ، رفع بیکاری و اقتصاد پویا اثر گذار است .

اسماعیلی اظهار داشت : اگر تمام سرفصل ها را به دقت مرور و موانع را برطرف کنیم، بستر لازم برای توسعه و جهش تولید فراهم خواهد شد.  براین اساس  برنامه راهبردی بخش معدن در ۳ محور صیانت از معادن و مواد معدنی، هوشمندسازی و تلاش برای جذب سرمایه‌گذار در بخش معدن و صنایع معدنی برای یک دوره ۶ ساله تدوین شده است.

وی توسعه اکتشافات را مهمترین مساله در بخش معدن برای تحقق اهداف و فرمایشات مقام معظم رهبری دانست و گفت: تخصیص اعتبار به بخش اکتشاف و افزایش سرمایه صندوق حمایت از فعالیت‌های معدنی را در سال جدید دنبال می‌کنیم و مدنظر داریم که ۶ هزار میلیارد تومان به بخش معدن به خصوص معادن کوچک مقیاس تسهیلات داده شود.

وی با تاکید بر لزوم همفکری و هم اندیشی با تشکل‌ها و فعالان اقتصادی افزود : ضرورت دارد؛ تشکل‌ها و انجمن‌های تخصصی از فرصت ایجاد شده در وزارت صمت ، در راستای پایداری بنگاه های اقتصادی و تحقق شعار «جهش تولید» نهایت استفاده را برده تا از این پس در فرآیند تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی، تشکل‌های   بخش خصوصی نقش بیشتری داشته باشند ، چرا که نامگذاری امسال با عنوان سال جهش تولید، لزوم برنامه‌ریزی دقیق برای تقویت بخش معدن و افزایش تولیدات صنایع معدنی را ضروری می سازد.

 رئیس سازمان صنعت ، معدن وتجارت استان فارس در ادامه گفت: مشکلاتی ناتوانی در پرداخت سررسیدهای بانکی، بیمه، مالیات، عوارض، کاهش شدید و بعضا حذف درآمدهای فصلی، از دست دادن بازارهای خارجی، کاهش قدرت خرید و... از جمله مشکلات اشاره شده توسط فعالان اقتصادی در شرایط کنونی برای کسب و کارها در نشست‌های تخصصی  و کارگروها و کمیته هاست .

حمید رضا ایزدی با اشاره به اینکه با عملیاتی شدن پروژه های سرمایه گذاری استان فارس در سالجاری نیز اشتغال قابل توجهی ایجاد خواهد شد، افزود : بحمداله هماهنگی و همکاری خوبی در میان ارکان مختلف  و مسئولان عالی رتبه در استان شاهد هستیم لذا با همگرایی و هم افزایی که ایجاد شده امیدواریم بتوانیم سرعت بیشتری را در پیشبرد اهداف جهش تولید و توسعه فعالیت‌های اقتصادی داشته و اشتغال افزونتری در استان پهناور فارس ایجاد شود.

ایزدی  با اشاره به اینکه حضور بخش خصوصی به عنوان پیشران توسعه فعالیت‌های اقتصادی حایز اهمیت است، تصریح کرد : ارائه خدمات به واحدهای کوچک و بزرگ صنعتی و معدنی ، نظارت و کمک به تمامی فعالان صنعتی، معدنی و تجاری و صنفی در حوزه وظایف این سازمان است.

وی با تاکید بر تعامل، هم افزایی و همراهی با تشکل‌های بخش خصوصی گفت : اطلاع یافتن از قابلیت‌ها ، ظرفیت ها ، پتانسیل و مسایل ، مشکلات واحدهای تولیدی و تجاری توام با ارایه طرح و برنامه و دیدگاه‌های بخش خصوصی منجر به برنامه‌ریزی ، توسعه شاخص های تولیدی و صادراتی استان خواهد شد.

بخش خصوصی رشد مالیات معدن برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر