کد خبر: 917632 A

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان خبرداد:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: مرمت قلعه تاریخی فلک‌الافلاک خرم‌آباد تا پایان خردادماه جاری تکمیل می‌شود.

به گزارش ایلنا، سید امین قاسمی اظهار داشت: حدود ۴۰ دندانه از بنای تاریخی قلعه تاریخی فلک‌الافلاک دچار آسیب شده که در این رابطه طرح مرمت و تعمیر آغاز و تا اواسط این هفته بازسازی می‌شود.

وی با بیان اینکه سازه اصلی قلعه تاریخی فلک الافلاک در دوره شاپور دوم ساسانی بنا شده، افزود: نخستین بار این بنای تاریخی در دوره قاجار مرمت و بازسازی اصولی شده است.

قاسمی اظهار داشت: مرمت این قلعه تاریخی آخرین بار در دوره پهلوی دوم انجام و پس از آن به صورت موردی و سالانه مرمت شده است.

وی ادامه داد: اکنون ترک‌های عدیده‌ای در دیواره‌های این قلعه وجود دارد که بر اساس شاهدگذاری‌های قبلی براثر طولانی بودن زلزله اخیر ترک‌ها افزایش یافته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان عنوان کرد: اکنون مرمت ترک‌های موجود در دیواره‌های قلعه نیز در حال انجام است و تا پایان خردادماه این طرح توسط یک شرکت متخصص تکمیل می‌شود.

قاسمی با بیان اینکه مطالعات سازه و تپه قلعه فلک الافلاک نیز بصورت یکپارچه در حال انجام است، افزود: طرح استحکام بخشی این بنای تاریخی ۱۵ سال پیش بصورت ناتمام رها شده که اکنون با انجام طرح مطالعاتی استحکام بخشی کامل سازه و تپه قلعه انجام می‌شود.

فَلَک‌الافلاک یا دژِ شاپور خواست قلعه‌ای تاریخی در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان است.

فلک‌الافلاک با نام قلعه دوازده بُرجی هم شناخته می‌شود. این بنا بر فراز تپه‌ای مشرف به شهر خرم‌آباد و در نزدیکی رودخانه، در مرکز شهر قرار گرفته و چشم‌گیرترین اثر تاریخی و گردشگری در این شهر است.

تاریخ ساخت این قلعه به دورهٔ ساسانیان بازمی‌گردد، این بنا در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۴۸ با شماره ثبت ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

ایران گردشگری گردشگری و صنایع دستی قلعه فلک الافلاک ب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر